Tipy na prevenciu bolesti chrbta: Prílišná záťaž z cvičenia

892 | 3 min

Telesná aktivita pomáha udržovať v kondícii kosti, kĺby a svaly, a preto každý pohyb je pre ľudské zdravie prospešný. Každý šport či cvičenie by mali mať svoju mieru, ideálne v podobe tréningového alebo cvičebného plánu konzultovaného s trénerom, fyzioterapeutom, prípadne rehabilitačným lekárom.

Pokiaľ vás trápia ťažkosti s chrbtom, vyhnite sa cvikom, ktoré môžu spôsobiť stres v oblasti dolného chrbta – bedrovej chrbtice a prílišné zaťaženie platničky. Najmä sa jedná o cvičenie či športy:

  • s rizikom pádu, zvýšených otrasov, doskokov, výskokov, prudkých pohybov (beh, skákanie na trampolíne, cez švihadlo ai.)
  • pri výraznom ohýbaní chrbtice, jednostrannom zaťažení alebo rotácii trupu (tenis, squash, kolky)
  • beh alebo cvičenie na tvrdom povrchu
  • so zaťažením dolnú časť chrbta (drepy s výraznou záťažou, resp. nesprávne vykonávané)
  • jóga, pilates (nutná konzultácia s lekárom)
  • kontaktné športy, kde hrozí riziko stretu so spoluhráčom
  • posilňovanie na fitness strojoch ai.
    „Kedy návšteva posilňovne pomáha a kedy naopak škodí?“ Článok (v českom jazyku) čítajte tu

Vhodné je naopak ľahké aeróbne cvičenie, plávanie, chôdza, jazda na bicykli, nenáročná turistika, Nordic Walking (chôdza s palicami) a komplexné posilňovacie cvičenia. Poraďte sa vždy pre istotu so svojim fyzioterapeutom alebo lekárom, ktorý šport či cvičenie je pre vás vhodnou aktivitou.

Vhodnou prevenciou bolesti chrbta je posilňovanie chrbtových svalov. Stačí vyhradiť si pár minút na niekoľko cvikov zameraných na posilnenie svalov, najmä stredu tela, tzv. core, ktorým označujeme skupinu svalov hlbokého stabilizačného systému. Ich posilnením docielime správne a aktívne držanie tela, môžeme odstrániť problémy s bolesťami chrbta, krčnej chrbtice, ale aj bedier, kolená a ramien. Dôležitá je však pravidelnosť cvičenia. Ako správne cviky vykonávať, vám poradí kvalifikovaný fyzioterapeut alebo fyziotrenér.

K cvičeniu a športovaniu patrí aj strečing, ktorý má za úlohu pripraviť svaly, obehový a dýchací systém na zvýšenú záťaž. Pomáha udržovať svalovú rovnováhu celého tela, bráni poškodeniu svalových vlákien a zlepšuje celkový športový výkon. Viac o technikách a benefitoch strečingu si môžete prečítať v článku tu.

„Športujem, bolesť chrbta sa ma netýka“ – na záver spomeňme jeden zo zažitých „mýtov“, na ktorý treba dať pozor. Ani pri pravidelnom športe totiž neexistuje žiadna záruka. Bolesť je síce menej intenzívna a vyskytuje sa menej často, pokiaľ sa však opakuje, netreba ju podceniť. To, že človek športuje, negarantuje, že má dobré držanie tela. Dlhodobé nesprávne držanie tela totiž môže spôsobiť nepravidelnú deformáciu medzistavcovej platničky a časom môže dôjsť dokonca k jej vysunutiu (hernii).

Pri dlhodobých ťažkostiach je potom vždy kľúčová včasná konzultácia s lekárom, ktorý stanoví správnu diagnózu a rozhodne o najoptimálnejšom liečebnom postupe.

Zdroje:

Textový archív EuroPainClinics, fyzioepc.cz, Healthline