Pokročilé endoskopické výkony

Pri liečbe bolesti chrbta využívame na pracoviskách EuroPainClinics široké spektrum miniinvazívnych a endoskopických výkonov, ktoré prinášajú pacientovi množstvo výhod a benefitov. Jedná sa o unikátne perkutánne (čiže „skrze kožu vedené“) endoskopické výkony pod precíznou a bezpečnou kontrolou röntgenu a videonavigácie. Špeciálna minikamera zavedená do chrbticového priestoru prenáša obraz na monitor a umožňuje operatérovi pracovať pod kontrolou videa, podobne ako napríklad pri artroskopii kolena.

Váš ošetrujúci lekár, ktorý v rámci vašej liečby rozhodne o vykonaní endoskopického výkonu, vás bude podrobne informovať o type výkonu a komplexnom spôsobu jeho vykonania, poučí vás o účinkoch výkonu a prípadných rizikách. Neváhajte
sa opýtať na všetko, čo vás ohľadom výkonu zaujíma!

Pred endoskopickým výkonom na sále obdržíte presné inštrukcie od lekára vrátane žiadanky na predoperačné vyšetrenie.

Základné informácie k priebehu miniinvazívneho a endoskopického výkonu:

  • Pacient je pri výkone v lokálnej anestézii, sú podané iba ľahké sedatíva a lieky proti bolesti, iba zriedka je nutná krátka celková anestézia.
  • Pred výkonom je nevyhnutné informovať sestry a lekára o akejkoľvek vašej farmakoterapii (liekoch, ktoré užívate).
  • Endoskopické výkony prebiehajú bez hospitalizácie. Po výkone budete odpočívať odporúčanú dobu (cca do 120 minút) na odpočinkovej izbe, potom sa môžete vrátiť domov. Osobné riadenie automobilu po výkone nie je možné, preto si prosím zaistite sprievod, ktorý vás odvezie domov. Ideálna poloha je na mieste spolujazdca, v polosede so sklopenou sedačkou.
  • Podľa typu endoskopického výkonu vám bude lekárom odporúčaná doba na rekonvalescenciu. Pracovnú neschopnosť vystavuje obvodný lekár.
  • Prvá kontrola prebieha bezprostredne po výkone pred prepustením do domácej starostlivosti. Druhá kontrola prebehne 1-2 deň po výkone, kedy vás bude telefonicky kontaktovať sestra. Na tretiu, osobnú kontrolu vás pozveme do ambulancie 5 až 8 týždňov po výkone.
  • Bezprostredne po operácii, v priebehu vašej rekonvalescencie aj v nasledujúcom období v prípade komplikácií či zhoršení vášho zdravotného stavu prosím kedykoľvek bezodkladne kontaktujte lekára či sestru. Po absolvovanom endoskopickom výkone je pacientom k dispozícii „telefonická podpora“ pre otázky a poradenstvo, ktoré poskytujú špecializované sestry.