Ako prebieha endoskopický výkon

Unikátne endoskopické výkony

Pri liečbe bolesti chrbta využívame široké spektrum miniinvazívnych a endoskopických výkonov, ktoré prinášajú pacientovi viacero klinických výhod a benefitov. Ide o unikátny tzv. perkutánne (alebo „cez kožu vedené“) endoskopické výkony pod precíznou a bezpečnou kontrolou röntgenu a videonavigácie. Špeciálna endoskopická minikamera zavedená do chrbticového priestoru prenáša obraz na monitor a umožňuje operatérovi pracovať pod kontrolou videa podobne ako napríklad pri artroskopii kolena. 

Váš ošetrujúci lekár, ktorý v rámci vašej liečby rozhodne o vykonaní endoskopického výkonu, vás bude podrobne informovať o type výkonu a komplexnom spôsobe jeho vykonania, poučí vás o účinkoch výkonu a prípadných rizikách. Neváhajte sa opýtať na všetko, čo vás v súvislosti s výkonom zaujíma!

Pred vlastným endoskopickým výkonom na operačnej sále dostanete presné inštrukcie a žiadanku na predoperačné vyšetrenie.

Základné informácie k priebehu miniinvazívneho a endoskopického výkonu:

  • Pacient je pri výkone v lokálnej anestézii, sú podaná len ľahké sedatíva a lieky proti bolesti, len zriedka je nutná krátka celková anestézia.
  • Pred výkonom je nevyhnutné informovať sestry a lekára o akejkoľvek vašej farmakoterapii (liekoch, ktoré užívate).
  • Endoskopické výkony prebiehajú bez hospitalizácie. Po výkone budete odpočívať odporúčaný čas (cca do 120 minút) na odpočinkovej izbe, potom sa môžete vrátiť domov. Osobné vedenie automobilu po operácii nie je možné – zaistite si, prosím, pre svoju operáciu sprievod, ktorý vás odvezie domov. Ideálne je miesto spolujazdca so sklopeným sedadlom.
  • Podľa typu endoskopického výkonu vám bude odporúčaný čas pre rekonvalescenciu (operácia platničiek – 4 až 6 týždňov, epiduroskopia 7 pracovných dní). Práceneschopnosť vystavuje obvodný lekár.
  • Prvá kontrola prebieha bezprostredne po výkone pred prepustením do domácej starostlivosti. Druhá kontrola prebehne 1 – 2 dni po výkone, kedy vás bude telefonicky kontaktovať sestra. Na tretiu, osobnú kontrolu vás pozveme do ambulancie 5 až 8 týždňov po výkone.
  • Bezprostredne po operácii, v priebehu vašej rekonvalescencie aj v nasledujúcom období nás v prípade komplikácií či zhoršenia vášho zdravotného stavu, nás prosím, kedykoľvek okamžite informujte. Po absolvované endoskopické operácii je pacientom k dispozícii „horúca linka“ pre otázky a poradenstvo, ktoré poskytujú špecializované sestry.

Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!

Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.

Bezplatná E-konzultácia