Tipy na prevenciu bolesti chrbta: Sedavý životný štýl

670 | 4 min

Sedavý štýl života je z hľadiska zdravia človeka jedným z nebezpečných trendov dnešnej doby. Prispieva k zlej kvalite zdravia a vzniku mnohých chorôb. Bez preháňania možno povedať: čím viac sedení, tým vyššie sú zdravotné riziká, a to vrátane bolesti chrbta a vzniku vysunutia platničky. Na čo je dobré preventívne myslieť, aby sme sa vyhli komplikáciám?

Sedavý štýl života je synonymom fyzickej nečinnosti alebo neaktivity. „V sede“ trávime stále viac a viac času: pri cestovaní do a zo zamestnania, vo voľnom čase pri sledovaní televízie, za počítačom, pri hraní videohier. Málo pohybu, respektíve fyzickej aktivity ovplyvňuje telo v mnohých oblastiach – zhoršuje sa svalová sila a celkovo fyzická kondícia, kosti môžu slabnúť a strácať dôležité minerály, spomaľuje sa metabolizmus tela vrátane odbúravania tukov a cukrov, znižuje sa imunita, prejavuje sa tendencia vyššieho vzniku zápalov a bez pravidelného spaľovania narastá telesná hmotnosť.

Sedeniu sa zároveň mnoho ľudí nevyhne z podstaty výkonu svojho sedavého povolania. Dlhodobé sedenie za počítačom, pri pracovnej prepážke alebo za volantom si bezpochyby vyberá daň na našom tele. Na vine je predovšetkým nesprávny spôsob sedenia, kedy máme tendenciu sa pri sedení hrbiť, krútiť, nakláňať sa dopredu, alebo sedieť s nohou cez nohu. Sedenie je väčšinou spojené so zlým držaním tela, a to prispieva k sérii závažných následkov. Najčastejšie trápi bolesť chrbta – najmä bedrovej a krčnej chrbtice a bolesť kĺbov. Sedavý štýl života však so sebou nesie aj riziko nadváhy, diabetu, ochabnutosti svalov či vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Pre starostlivosť o svoje zdravie a telo je nutné naučiť sa správnej pozícii sedu a myslieť predovšetkým na dodržiavanie pravidiel pri sedení. Myslite tiež na to, že sed patrí k pozíciám, ktoré najviac zaťažujú medzistavcové platničky.

Niekoľko tipov, ako predísť bolesti chrbta a riziku vysunutia platničky máme pre vás tu:

  • Seďte opretí o zadnú opierku stoličky, nie na okraji sedadla.
  • Používajte bedrový valček na podloženie chrbta (môže byť aj vankúšik či zrolovaný uterák)
  • Pri sedení majte vždy chodidlá na podlahe. Pokiaľ je to pri vašej stoličke možné, nastavte si správnu výšku.
  • Nikdy neseďte so skríženými nohami.
  • Seďte s ramenami smerom dozadu, lopatky smerujú dole. Pozor však na „strnulý“ posed – čas od času sa uvoľnite, oprite o operadlo stoličky, bedrovú chrbticu nechajte ľahko zakrivenú.
  • Striedajte polohy pri sedení, ak je príležitosť. Sedenie v kuse na stoličke by nemalo presiahnuť tri hodiny. Vhodné je prekladať ho prestávkami po 15-30 minútach sedenia – stačí vstať, pretiahnuť sa, prejsť sa, uvoľniť chrbát a ramená.
  • Dbajte na ergonomické usporiadanie pracovného miesta a pracovných nástrojov, pokiaľ dlhodobo sedíte pri výkone zamestnania. Správna organizácia vám umožní komfortnú prácu bez námahy a zbytočnej bolesti a nepohodlia.
  • Pokiaľ je to možné a vyhovuje vám to, používajte na sedenie doma či v práci veľkú gymnastickú loptu – pomáha správnemu nastaveniu rovnováhy trupu a posilňovaniu hlbokého stabilizačného systému.

Zdroje:
Textový archív EuroPainClinics, fyzio.epc, medlineplus.gov, who.int