Každé vysunutie platničky (alebo odborne hernia disku) nemusí nutne znamenať bolesť, a tiež nie každá bolesť chrbta je spôsobená vysunutím. Mnoho ľudí dokonca žije s určitou patológiou čiže zmenou na platničke, a to vrátane hernie, a pritom nepociťujú žiadne problémy, sú tzv. asymptomatickí. Existujú však základné faktory, ktoré vznik hernie môžu ovplyvniť.
O skutočnosti, že máte vysunutú platničku, sa dozviete od svojho lekára zo snímok chrbtice. Aj keď sa môže zdať, že vysunutie platničky vzniká náhle, väčšinou je to výsledok dlhodobejšieho procesu zmien na chrbtici. V akútnych prípadoch bolesti chrbta sa prejavuje vysunutí ako ischias, ktorý je možné pomerne dobre liečiť. Vzniká náhle pri zdvíhaní ťažkých bremien, jednostrannom zaťažení chrbtice, neprirodzenej rotácii tela. Príčinou môže byť trauma ako pád, prudký náraz alebo rana do chrbta. Ktoré rizikové faktory môžu vznik hernie disku ovplyvniť?
Vek a pohlavie
Vysunutie platničky sa najčastejšie prejavuje medzi 40. a 50. rokom veku. Výnimkou však dnes nie sú výrazne mladšie ročníky, a to najmä v dôsledku sedavého štýlu života, nedostatku pohybu a nesprávnych pohybových návykov. Zaujímavosťou je rozloženie herniácie disku medzi pohlaviami – muži sú riziku vystavení 2x častejšie ako ženy.
Nadváha a obezita
Nadváha všeobecne vystavuje človeka väčšiemu riziku bolesti chrbta, kĺbov a svalového napätia. Dolná časť chrbta je jedna z najnáchylnejších oblastí. Vysoká hmotnosť vytvára tlak na platničky, čo môže viesť k vzniku hernie a rovnako tak je aj rizikom pre takzvanú reherniáciu (opätovnému vysunutí platničky), ak je už pacient operovaný. Pri bolesti chrbta je preto vždy potrebné myslieť na reguláciu prebytočných kíl, ktoré zaťažujú nielen chrbát, ale celý organizmus, a usilovať sa o optimálnu úroveň fyzickej kondície pre udržanie zdravej funkcie chrbtice.
Fyzicky náročná práca
Zvýšené riziko pre vznik vysunutia platničky predstavuje fyzicky náročná práca, keď ľudia nadmerne jednostranne zaťažujú chrbticu, vykonávajú dlhodobo rutinné pohyby ako opakované zdvíhanie, ťahanie, tlačenie, otáčanie do strán a podobne. Zvláštnym faktorom sú tiež vibrácie (piloti lietadiel, vrtuľníkov a pod.), ktoré môžu byť príčinou bolesti najmä bedrovej a krčnej chrbtice a ťažkostí súvisiacich s platničkami.
Sedavý štýl života, sedavé povolanie
Dlhodobé sedenie v práci či už za počítačom, pokladňou, pri pracovnej prepážke či za volantom, alebo doma pri televízii a počítači si bezpochyby vyberá daň na našom tele. Väčšinou je spojené so zlým držaním tela, a to prispieva k sérii závažných následkov. Najčastejšie nás trápi bolesť chrbta – najmä bedrová a krčná chrbtica a bolesť kĺbov. Sedavý štýl života však so sebou nesie aj riziko vzniku nadváhy, diabetu, ochabnutosti svalov či kardiovaskulárnych ochorení. Pre starostlivosť o svoje zdravie a telo je nutné naučiť sa správnej pozícii sedu a myslieť predovšetkým na dodržiavanie pravidiel pri sedení. Sed tiež patrí medzi polohy, ktoré najviac zaťažujú platničky. Dlhodobé sedenie by preto nemalo presiahnuť 3 hodiny času v kuse a vhodné je prekladať ho mikropauzami po 15-30 min sedení.
Fajčenie
Fajčenie je všeobecne pre ľudský organizmus rizikový faktor, existuje však predpoklad, že má podiel taktiež na vzniku hernie platničky. Nikotín totiž obmedzuje prívod kyslíka do platničiek a tým urýchľuje degeneratívne zmeny, oslabuje väzivový prstenec platničky, ktorý môže prasknúť a zapríčiniť výhrez. Rovnako tak môže prispieť aj k opätovnému vysunutí – reherniácii disku.
Genetická predispozícia
Lekárske štúdie preukázali súvislosť dedičnej tendencie k degeneratívnym zmenám chrbtice, čo môže byť spojené aj s rizikom hernie. Pokiaľ vo vašej rodine „trpíte“ na platničky, je namieste konzultovať s lekárom túto skutočnosť a nezanedbávať prevenciu bolesti chrbta dostatočnou pohybovou aktivitou a vyváženou a pestrou stravou.
Trápi vás bolesť chrbta dlohodobo? Máte diagnostikovaný výhrez platničky? Hľadáte spôsoby, ktoré by vám pomohli k úľave od bolesti? Intervenčná liečba bolesti môže byť účinným riešením pre pacientov, ktorí nechcú byť bolesťou vo svojom živote, v zamestnaní či pri voľnočasových aktivitách ďalej obmedzovaní. Pokiaľ vás táto možnosť zaujala, využite kedykoľvek bezplatné služby E-konzultácie a informujte sa, či môžete byť vhodným kandidátom pre tento typ liečby na našich pracoviskách.