Prečo je prirodzené zakrivenie chrbtice „S“

919 | 4 min

Od detstva počúvame, aby sme „sedeli rovno“ alebo „stáli rovno“, ale prirodzený tvar chrbtice je vlastne krivka. Keď sa pozrieme na chrbticu od krížovej oblasti k spodnej časti lebky, tvorí tvar písmena „S“.

Chrbtica je pevným a zároveň pohyblivým pilierom celého tela, ktorá nesie hlavu a udržuje trup vo vzpriamenej polohe. Zároveň umožňuje otáčanie a ohýbanie krku a chrbta. Aby vyrovnávala nárazy vznikajúce chôdzou a chránila miechu a vnútorné orgány, musí byť pružná. Preto má chrbtica tvar dvojitého esovitého zakrivenia, ktorý umožňuje tlmiť zvýšené nárazy a podobne ako pružina prerozdeľovať váhu. Toto prirodzené zakrivenie nám dáva flexibilitu a podporu pri chôdzi, behu a prakticky pri vykonávaní všetkých bežných činností. Typický tvar dvojitého „S“ tiež umožňuje, že medzistavcové platničky nie sú na sebe úplne „naskladané“, a je tak na ne vyvíjaný menší tlak.

Chrbtica má dve typické prirodzené zakrivenia. Vyklenutie hrudnej chrbtice smerom dozadu sa označuje ako kyfóza, vyklenutie bedrovej chrbtice smerom dopredu je lordóza. Krčná a bedrová chrbtica sú prehnuté mierne dopredu, preto rozlišujeme krčnú lordózu a bedrovú lordózu. Hrudná chrbtica a krížová kosť sú naopak prehnuté dozadu, hovoríme preto o hrudnej kyfóze a krížovej kyfóze. Keď sa narodí dieťa, sú prítomné iba kyfotické krivky (hrudné a sakrálne), ktoré tvoria tvar C. Ostatné zakrivenia sa vyvíjajú postupne, so získavaním schopnosti zdvíhať hlavu (krčná krivka) a chodiť (bedrová krivka).

Na chrbtici sa tiež vytvárajú určité abnormality, ktoré môžu súvisieť napríklad s degeneratívnym ochorením chrbtice, kostí a kĺbov (osteoartrózou), ale aj so zlým držaním tela, nadváhou a radom ďalších príčin. Väčšie zakrivenie hrudnej chrbtice, takzvaná hyperkyfóza, môže vytvárať okrúhly či zhrbený chrbát až hrb. Neprirodzene veľké zakrivenie bedrovej chrbtice, ktorá spôsobuje vytvorenie priehlbiny uprostred dolnej časti chrbta, sa označuje ako hyperlordóza. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytovať oba stavy súčasne. Výrazné vychýlenie chrbtice, kedy dochádza k vytočeniu stavcov na nesprávnu stranu, sa označuje ako skolióza. Pri akomkoľvek neobvyklom zakrivení chrbtice spojenom s bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou je dôležité navštíviť včas lekára, získať správnu diagnózu a začať s liečbou čo najskôr. Neliečené abnormality sa môžu časom zhoršovať a spôsobovať výrazné obmedzenia v živote.

Ako udržať chrbticu v kondícii?

Celý „chrbticový“ systém udržuje v správnom postavení chrbtové svalstvo. Preto je dobré dbať na to, aby chrbtové svaly zostali vždy silné, nezatuhnuté. Je preto vhodné chrbát pravidelne naťahovať, venovať sa ľahkému posilňovaniu, alebo cvičiť podľa odporúčaní a pod dohľadom kvalifikovaného fyzioterapeuta.

Pokiaľ zdravotný stav dovoľuje, užitočné je posilňovanie hlbokého stabilizačného systému (brušné, bočné a chrbtové svaly) pomocou cviku plank –„dosky“. Dbať je potrebné na správne držanie chrbta aj na techniku ​​zdvíhania bremien z podrepu a s rovným chrbtom. Veľké zaťaženie je pre chrbát nadváha či obezita – preto je dobré mať svoju váhu pod kontrolou. Každé kilo dole je na kondícii chrbtice i kĺbov poznať.

V EuroPainClinics vám môžeme pomôcť s celým radom ťažkostí spojených s bolesťou chrbta, vysunutím platničiek, bolesťou po operácii chrbta, ischias a inými.

Neváhajte sa na nás preto kedykoľvek obrátiť využitím bezplatnej E-konzultácie. Každá žiadosť prechádza dôkladným lekárskym posúdením, a pokiaľ v rámci našej špecializácie bude možné poskytnúť vám riešenie, radi vás pozveme na vstupné vyšetrenie.