Ischias (sciatica, lumbago, ústrel alebo ľudovo „houser“) sú popisné výrazy, ktorými sa označuje takzvaný lumbo-ischiadický syndróm, teda bolesť chrbta s vyžarovaním do dolnej končatiny nehľadiac na príčinu (označenie je pôvodne odvodené od „sedacej oblasti“, kam často bolesť vyžaruje). V prevažnej väčšine prípadov označenie ischias tak nemá nič spoločné so sedacím nervom a jeho dráždením, či dokonca jeho zápalom, hoci aj tento pôvod bolesti je možný. Bolesť vzniká stlačením, priškripnutím alebo podráždením nervových koreňov v lumbosakrálnej chrbtici (dolná časť chrbta).

Aké sú najčastejšie prejavy bolesti ischiasu?

Ischias sa prejavuje ostrou, pálivou až elektrizujúcou bolesťou v dolnej časti chrbta (bolesť v kríži), ktorá vyžaruje či vystreľuje cez zadok dole do končatiny. Bolesť zvyčajne postihuje iba jednu končatinu. Zhoršuje sa pri prudkom pohybe, dlhodobom sedení, ale aj napríklad pri kašli alebo kýchaní, prejavuje sa aj v noci. Končatina sa môže v niektorých prípadoch stať menej citlivou, slabšou, slabosť sa môže prejavovať až v chodidle. Bolesť môže sprevádzať pocit mravčenia.

Čo je príčinou bolesti ischiasu?

Problém, ktorý označujeme ako ischias, môže často vzniknúť iba ako funkčná porucha pri preťažení, prechladnutí, dlhom sedení, nevhodnej záťaži a podobne. Podobné príznaky ale často spôsobuje aj vysunutá platnička utláčajúca nervový koreň. Medzi ďalšie príčiny patrí postihnutie kĺbov okolo chrbtice, svalové spazmy, spinálna stenóza (zúženie chrbticového priestoru), foraminostenóza (zúženie otvoru pre vystupujúci nervový koreň) spondylolistéza (vychýlenie stavca), vzácne infekcie, zranenia alebo dokonca nádorové ochorenia.

Kedy navštíviť lekára

Cieľom liečby ischiasu je zvýšiť pohyblivosť a znížiť bolesť. Väčšina pacientov so symptómami ischiasu dobre reaguje na konzervatívnu liečbu ako sú lieky, cvičenia a špeciálne pretiahnutie ischiasu a fyzikálnej terapie. Ak však príznaky ischiasu pretrvávajú dlhšie ako 6 týždňov, bolesť neustupuje alebo sa zhoršuje, je potrebné navštíviť lekára. Bezodkladne treba vyhľadať lekársku pomoc, ak sa vyskytne silná, neznesiteľná bolesť nôh, ktorá trvá niekoľko hodín, necitlivosť alebo svalová slabosť v rovnakej nohe, alebo sa prejaví strata kontroly čriev či močového mechúra. Môže ísť o závažné stavy vyžadujúce okamžité riešenie.

Rizikové faktory

Bolesti chrbta všeobecne súvisia s degeneratívnymi zmenami predovšetkým bedrovej chrbtice a okolitých štruktúr. Preto riziko ischiasu zvyšujú faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku a progresii týchto zmien:

  • vyšší vek
  • nedostatok pohybu
  • nadváha, obezita
  • jednostranné zaťaženie (pri športe, alebo pri fyzicky náročnom povolaní)
  • genetické predispozície
  • fajčenie a nevhodná strava

Akú liečbu pri ischiase poskytujeme?

Liečba ischiasu zahŕňa okrem konzervatívnej terapie miniinvazívne výkony a chirurgické metódy. V EuroPainClinics sme špecialisti na intervenčnú liečbu bolesti, ktorá zahŕňa široké portfólio miniinvazívnych a endoskopických výkonov. Základom liečby je precízna intervenčná diagnostika bolesti chrbta, ktorej cieľom je nájsť zdroj bolesti a metódu na jej účinné ovplyvnenie.

V rámci diagnostiky bolesti vykonávame diagnostický výkon koreňová blokáda pod RTG kontrolou. Ide o cielené injekčné podanie znecitlivujúceho lieku, prípadne protizápalového lieku, k jednotlivým koreňom nervov. Na základe efektu výkonu následne lekár navrhuje ďalší terapeutický postup.

Typy výkonov

Diagnostické výkony:

Miniinvazívne výkony:

Endoskopické výkony:

Regeneratívna medicína:

Čítajte viac o liečbe v EuroPainClinics

Intervenčná diagnostika bolesti

Intervenčná diagnostika

Nájdenie hlavného zdroja vašej bolesti chrbta je dôležité pre výber optimálnej metódy na jeho ošetrenie a predpokladom úspešnej liečby.

Celý článok

Intervenčná liečba bolesti

Intervenčná liečba bolesti

Miniinvazívne a endoskopické výkony poskytované na pracoviskách EuroPainClinics pri liečbe bolesti chrbta patria k tým najpokročilejším postupom v rámci odboru intervenčnej liečby bolesti (tzv. intervenčná algeziológia).

Celý článok

Výhody liečby bolesti v EuroPainClinics

Výhody liečby

Zveriť svoju liečbu bolesti chrbta do rúk najlepšieho špecialistu je pre každého pacienta najväčším prianím; rovnako tak je dôležité aj očakávanie čo najefektívnejšieho výsledku liečby. Využite výhody miniinvazívnych a endoskopických výkonov!

Celý článok

Prevencia bolesti chrbta

Prevencia bolesti chrbta

Mať silný a zdravý chrbát je želaním každého, a preto je na mieste myslieť na to, ako preventívne predchádzať rozvoju ochorenia chrbtice. Významnú úlohu zohráva vlastná aktivita pri udržiavaní životného štýlu alebo pri jeho zmene.

Celý článok

Naši
špecialisti

Vaša liečba je v rukách tímu špičkových špecialistov, ktorí disponujú mnohoročnou klinickou praxou, rozsiahlymi zahraničnými skúsenosťami, a ktorí sú ako jediní na Slovensku držiteľmi medzinárodnej lekárskej certifikácie FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) udeľované svetovou organizáciou World Institute of Pain.

Prestížna certifikácia FIPP