Ischias

Ischias (lumbago, úsad alebo „húser“)

Ischias (lumbago, úsad alebo „húser“, sedací nerv

Ischias označuje bolesť chrbta spôsobenú problémom so sedacím nervom (nervus ischadicus). Jedná sa o najväčší nerv v našom tele, ktorý začína v spodnej časti chrbta a pokračuje po zadnej časti každej dolnej končatiny. Funkcia sedacieho nervu je spojená s dolnými končatinami, bedrovou chrbticou a kosťou krížovou. Pokiaľ dochádza k poškodeniu alebo vyvíjaniu tlaku na sedací nerv, môže to spôsobiť bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá sa šíri v bedrovej chrbtici, do zadku a nôh, najmä na zadnej strane stehna, čo sú najčastejšie sprievodné príznaky ischias.

Bolesť zvyčajne postihuje iba jednu končatinu a môže sa zhoršiť pri prudkom pohybe, ak dlhodobo sedíte, ale napr. aj kašlete alebo kýchate. Noha sa tiež môže v niektorých prípadoch stáť menej citlivá, slabšia, prípadne v nej môžete pociťovať mravčenie. Ischias a jeho príznaky sa objavujú náhle a väčšinou sa stav po pokojovom režime upraví. Ak bolesť pretrváva niekoľko týždňov, je nevyhnutná lekárska intervencia.

Koho môže ischias postihnúť?

Väčšina ľudí, ktorých postihne ischias, je vo veku od 30 do 50 rokov. Je tiež vyššia pravdepodobnosť, že tento problém vznikne počas tehotenstva u žien kvôli tlaku na sedací nerv z vyvíjajúcej sa maternice. Medzi ďalšie príčiny patrí hernia disku a degeneratívna artritída chrbtice.

Ischias – príčiny bolesti

Najbežnejšou príčinou ischiasu je hernia disku. Disky (platničky) fungujú ako vankúše medzi stavcami chrbtice. Tieto disky s pribúdajúcim vekom slabnú a stávajú sa zraniteľnejšími. Rôsolovité jadro disku sa tlačí cez vonkajší chrupavkovitý prstenec smerom von a tlačí na korene sedacieho nervu. Približne 1 z 50 ľudí postihne hernia disku v určitom okamihu života. Až štvrtina z nich môže mať príznaky, ktoré trvajú viac ako 6 týždňov. Taktiež aj prirodzené opotrebenie stavcov môže viesť k zúženiu miechy. Toto zúženie, nazývané spinálna stenóza, môže vyvíjať tlak na korene ischiasu. Spinálna stenóza je najčastejšia u ľudí nad 60 rokov.

Medzi ďalšie príčiny patria napr. svalový kŕč, dlhé sedenie v nepohodlnej pozícii, osteoartritída u starších osôb (vzácne), zápal niektorých svalov (napr. m. piriformis) alebo vznik väzivových zrastov (epidurálna fibróza) v epidurálnom priestore.

Ako sa bolesť ischiasu prejavuje?

  • Zápal sedacieho nervu vyvoláva pichľavú bolesť vyžarujúcu cez zadok do dolnej končatiny až po prsty na nohách
  • Mravčenie, ochabnutie svalov dolnej končatiny až necitlivosť
  • Zhoršuje sa pri prudkých pohyboch, dlhodobom sedení, pri kašli
  • Často sa prejavuje úporná bolesť v dolnej časti chrbta a končatiny, a to aj v noci

Prečo zvoliť pre svoju liečbu miniinvazívne a endoskopické výkony

Prevencia ischiasu

Napriek tomu, že ste už raz ischias prekonali, nie je vylúčené, že sa objaví znovu. Ale vždy môžete podniknúť kroky na výrazné zníženie tejto pravdepodobnosti:

  • Cvičte pravidelne
  • Udržiavajte dobré držanie tela
  • Vždy ohnite kolená pri zdvíhaní ťažkých predmetov
  • Myslite tiež na výber vhodného matraca na spanie a vhodnej pracovnej stoličky, najmä ak máte sedavé povolanie (dlhodobé sedenie je najčastejšou príčinou vysunutia platničky)

Tieto kroky vám môžu pomôcť vyhnúť sa problémom, ktoré môžu viesť k bolesti chrbta spôsobenej problémom so sedacím nervom.

Liečba ischiasu

ischias

Ak vás už ischias postihne, pri počiatočnej bolesti si môžete rýchlo pomôcť aj sami priamo doma. Účinné môže byť prikladanie teplých či studených obkladov, približne na 20 minút každé dve hodiny. Vyskúšajte, ktorá verzia (teplý obklad či vyhrievacia podložka, alebo studený obklad) vám poskytuje väčšiu úľavu, prípadne skúste medzi nimi striedať.

Krátkodobú úľavu vám môžu poskytnúť aj prípravky proti bolesti vo voľnom predaji (napr. nesteroidné protizápalové lieky alebo lieky na zníženie svalového napätia). Ich použitie však vždy konzultujte s lekárnikom.

Ak bolesť neustáva, neváhajte s návštevou vášho praktického lekára, ktorý rozhodne o ďalšej vhodnej liečbe či odporučí návštěvu špecialisty. V závažnejších prípadoch potom môže lekár odporučiť aplikáciu liečivá (epidurálna injekcia kortikosteroidu) k zníženiu zápalu do oblasti okolo sedacieho nervu a úľave od akútnej bolesti. Ak je ischias spôsobený herniou disku (vysunutím platničky) a po štyroch až šiestich týždňoch stále spôsobuje silnú bolesť, pričom injekčné podanie liečiva neprináša úľavu, môže byť lekárom rozhodnuté o operačnom riešení. V tomto prípade je odstraňovaná časť vysunutého disku, aby sa zmiernil tlak na sedací nerv.

Počas liečby ischiasu skúste, pokiaľ možno, zostať aktívnymi, pretože tiež pohyb môže pomôcť znížiť zápal a bolesť. V rámci fyzioterapie vám fyzioterapeut môže ukázať, ako jemne pretiahnuť tzv. hamstringy (svaly zadnej strany stehien) a dolnú časť chrbta, a odporučiť vhodné cvičenie, ktoré môže pomôcť stabilizovať postihnutú oblasť, a krátke prechádzky.

Liečba ischiasu v EuroPainClinics sa začína precíznou diagnostikou bolesti chrbta pri vstupnom vyšetrení zahŕňajúcu podrobnú anamnézu všetkých príznakov. Lekár ďalej vykonáva sériu svalových testov – môže vás napr. požiadať, aby ste si drepli, prešli sa po pätách alebo na špičkách či zdvihli nohu bez ohnutia v kolene. Tieto svalové testy pomôžu určiť, či je skutočne podráždený sedací nerv a či ischias je správnou diagnózou.

V prípade potreby vás lekár môže tiež požiadať o doplnenie vyšetrení pomocou zobrazovacích metód, najmä MRI (magnetická rezonancia), aby získal viac informácií o mieste a príčine podráždeného sedacieho nervu a bolesti chrbta.  Precízne určenie príčiny ischiasu môže výrazne pomôcť priebehu liečby.

Viac informácií o vstupnom vyšetrení nielen pred liečbou ochorenia ischias nájdete v sekcii ako prebieha vstupné vyšetrenie

Diagnostické výkony – liečba ischiasu:

Miniinvazívne výkony – liečba ischiasu:

Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!

Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.

Bezplatná E-konzultácia