Ischias

Ischias (lumbago, úsad alebo „húser“)

Ischias (lumbago, úsad alebo „húser“, sedací nerv

Ischias označuje bolesť chrbta spôsobenú problémom so sedacím nervom. Jeho funkcia je spojená s dolnými končatinami, bedrovou chrbticou a kosťou krížovou. Prvá zmienka slova ischias pochádza ešte z roku 1451. Jedná sa o najväčší nerv v našom tele, ktorý začína v spodnej časti chrbta a pokračuje po zadnej časti každej nohy. Ak niečo poškodzuje alebo vyvíja tlak na sedací nerv – ischias, môže to spôsobiť bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá sa šíri do bedrovej chrbtice, zadku a nôh.

Najčastejším príznakom sprevádzajúcim ischias je bolesť dolnej časti chrbta, ktorá prechádza cez bedrovú chrbticu, zadok až do jednej nohy. Bolesť zvyčajne postihuje iba jednu nohu a môže sa zhoršiť, keď sedíte, kašlete alebo kýchate. Noha sa tiež môže v niektorých prípadoch stať menej citlivá, slabšia, prípadne môžete v nohe pociťovať mravčenie. Ischias a jeho príznaky sa objavujú náhle a môžu trvať niekoľko dní alebo i dokonca týždňov.

Koho môže ischias postihnúť?

Väčšina ľudí, ktorých postihne ischias, je vo veku od 30 do 50 rokov. Je tiež vyššia pravdepodobnosť, že tento problém vznikne počas tehotenstva u žien kvôli tlaku na sedací nerv z vyvíjajúcej sa maternice. Medzi ďalšie príčiny patrí hernia disku a degeneratívna artritída chrbtice.

Ischias – príčiny bolesti

Najbežnejšou príčinou ischiasu je hernia disku. Disky (platničky) fungujú ako vankúše medzi stavcami chrbtice. Tieto disky s pribúdajúcim vekom slabnú a stávajú sa zraniteľnejšími. Gelové jadro disku niekedy zasúva vonkajšiu výstelku a tlačí na korene sedacieho nervu. Približne 1 z 50 ľudí postihne hernia disku v určitom okamihu života. Až štvrtina z nich môže mať príznaky, ktoré trvajú viac ako 6 týždňov. Taktiež aj prirodzené opotrebenie stavcov môže viesť k zúženiu miechy. Toto zúženie, nazývané spinálna stenóza, môže vyvíjať tlak na korene ischiasu. Spinálna stenóza je najčastejšia u dospelých ľudí nad 60 rokov.

Medzi ďalšie príčiny patria napr. svalový kŕč, dlhé sedenie v nepohodlnej pozícii, osteoartritída u starších osôb (vzácne), zápal niektorých svalov (napr. m.piriformis) alebo vznik väzivových zrastov (epidurálna fibróza) v epidurálnom priestore.

Ako sa bolesť ischiasu prejavuje?

  • Zápal sedacieho nervu (ischiasu) vyvoláva pichľavú bolesť vyžarujúcu cez zadok do dolnej končatiny až po prsty na nohách
  • Mravčenie, ochabnutie svalov dolnej končatiny až necitlivosť
  • Zhoršuje sa pri prudkých pohyboch, dlhodobom sedení, kašli
  • Často sa prejavuje úporná bolesť v dolnej časti chrbta a končatiny aj v noci

Prečo zvoliť pre svoju liečbu miniinvazívny a endoskopický výkon

Prevencia ischiasu

Ak ste už ischias mali, existuje šanca, že sa ischias vráti. Ale vždy môžete podniknúť kroky na výrazné zníženie pravdepodobnosti:

  • Cvičte pravidelne.
  • Udržiavajte dobré držanie tela.
  • Vždy ohnite kolená pri zdvíhaní ťažkých predmetov.

Tieto kroky vám môžu pomôcť vyhnúť sa zraneniam chrbta, ktoré môžu viesť k bolesti chrbta spôsobenej problémom so sedacím nervomischiasom.

Liečba ischiasu

ischias

Existujú kroky, ktoré môžete urobiť doma, aby ste zmiernili ischias, respektíve bolesť, ktorú spôsobuje. Obzvlášť užitočná môže byť vyhrievacia podložka alebo ľad. Aplikujte teplo alebo ľad približne 20 minút každé dve hodiny. Experimentujte, aby ste zistili, ktorá verzia poskytuje väčšiu úľavu, alebo skúste medzi nimi striedať. Prípravky proti bolesti na voľný predaj môžu tiež poskytnúť krátkodobú úľavu od ischiasu. Možné sú nesteroidné protizápalové lieky prípadne vám môže výrazne pomôcť injekcia s podaním steroidov na zníženie zápalu. Počas liečby na ischias sa snažte zostať vždy aktívnymi. Pohyb môže skutočne pomôcť znížiť zápal a bolesť. Fyzioterapeut vám môže ukázať, ako jemne natiahnuť hamstring a dolnú časť chrbta. Cvičenie tai chi alebo jogy môže pomôcť stabilizovať postihnutú oblasť a posilniť vaše telo. V závislosti od vášho zdravotného stavu sa niektoré cvičenia nemusia odporučiť. Lekár môže tiež odporučiť krátke prechádzky. V závažných prípadoch môže lekár odporučiť injekciu steroidov do oblasti chrbtice, aby sa znížil zápal, pričom podáva liek priamo do oblasti okolo sedacieho nervu. Ak je váš ischias spôsobený herniou disku a po štyroch až šiestich týždňoch stále spôsobuje silnú bolesť, chirurgický zákrok môže byť jedinou alternatívou. V tomto prípade sa odstráni časť herniovaného disku, aby sa zmiernil tlak na sedací nerv. Približne až vyše 90% pacientov pociťuje okamžitú úľavu od absolvovania tohto typu zákroku.

Liečba ischiasu v EuroPainClinics začína precíznou diagnostickou na vstupnom vyšetrení na našich pracoviskách a podrobnou anamnézou Vašich príznakov. Aby sme zistili, či Vás skutočne trápi ischias, lekár sa Vás okrem iného spýta, ako bolesť začala a kde sa presne nachádza. Môže sa od Vás požadovať, aby ste si drepli, chodili na svojich pätách alebo na špičkách alebo si zdvihli nohu bez toho, aby ste ju ohli v kolene. Tieto svalové testy nám môžu pomôcť určiť, či je podráždený ischiadický nerv a teda, či je ischias tá správna diagnóza.

Lekár môže pre diagnostiku ischiasu nariadiť podrobné zobrazovacie testy, napríklad MRI (magnetická rezonancia), aby získal viac informácií o mieste a príčine podráždeného sedacieho nervu. MRI môže ukázať zarovnanie stavcových diskov, väzov a svalov. Užitočné vyobrazenie miechy a nervov môže byť uskutočnené aj pomocou CT. Určenie príčiny ischiasu môže výrazne pomôcť priebehu liečby.

Základom úspešnej liečby ischiasu je teda neodmysliteľne precízna diagnostika bolesti chrbta, ktorá zahŕňa niekoľko typov diagnostických výkonov, ktorými lokalizujeme a identifikujeme príčinu – zdroj vašej bolesti ischiasu. V prípade potreby stanovujeme v rámci liečebného plánu ďalší terapeutický postup s použitím miniinvazívnych a endoskopických výkonov vrátane špeciálnych funkčných stabilizačných cvičení.

Viac informácií o vstupnom vyšetrení nielen pred liečbou ochorenia ischias nájdete v sekcii ako prebieha vstupné vyšetrenie

Diagnostické výkony – liečba ischiasu:

Miniinvazívne terapeutické výkony – liečba ischiasu:

Zdieľať tento článok priateľom

Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!

Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.

Bezplatná E-konzultácia