Bolesť pri ischias: Čo je dobré vedieť

948 | 7 min

Prudká vystreľujúca bolesť chrbta, ktorá sa prejavuje spravidla náhle v dôsledku prudkého pohybu, prechladnutia, preťaženia chrbtice, ale aj z celého radu závažnejších príčin môže byť príznakom nepríjemného ischiase. Bolesti postihujú staršie i mladšie vekové generácie a sú jedným z veľmi častých dôvodov pracovnej neschopnosti.

Ischias, niekedy tiež lumbago, ústrel, ľudovo „houser či hexenschus“ sú popisné výrazy, ktorými sa označuje takzvaný lumbo-ischiadický syndróm, teda bolesť chrbta s vyžarovaním do dolnej končatiny nehľadiac na príčinu (označenie je pôvodne odvodené od „sedacej oblasti“, kam často bolesť vyžaruje). V prevažnej väčšine prípadov označenie ischias tak nemá nič spoločné so sedacím nervom a jeho dráždením, či dokonca jeho zápalom, hoci aj tento pôvod bolesti je možný. Bolesť vzniká stlačením, priškripnutím alebo podráždením nervových koreňov v lumbosakrálnej chrbtici (dolná časť chrbta).

Problém, ktorý označujeme ako ischias, môže často vzniknúť iba ako funkčná porucha pri preťažení, prechladnutí, dlhom sedení, nevhodnej záťaži a podobne. Podobné príznaky ale často spôsobuje aj vysunutá platnička utláčajúca nervový koreň. Medzi ďalšie príčiny patrí postihnutie kĺbov okolo chrbtice, svalové spazmy, spinálna stenóza (zúženie chrbticového priestoru), foraminostenóza (zúženie otvoru pre vystupujúci nervový koreň) spondylolistéza (vychýlenie stavca), vzácne infekcie, zranenia alebo dokonca nádorové ochorenia.

Ischias sa prejavuje ostrou, pálivou až elektrizujúcou bolesťou v dolnej časti chrbta (bolesť v kríži), ktorá vyžaruje či vystreľuje cez zadok dole do končatiny. Bolesť zvyčajne postihuje iba jednu končatinu. Zhoršuje sa pri prudkom pohybe, dlhodobom sedení, ale aj napríklad pri kašli alebo kýchaní, prejavuje sa aj v noci. Končatina sa môže v niektorých prípadoch stať menej citlivou, slabšou, slabosť sa môže prejavovať až v chodidle. Bolesť môže sprevádzať pocit mravčenia.

Vedeli ste, že…

  • Ischias postihuje najviac vekovú kategóriu 40 až 50 rokov, pričom mužov 3x častejšie ako ženy.
  • Ischias môže napodobňovať bolesť pri tzv. diabetickej neuropatii. Ak máte cukrovku a trápi vás bolesť zas s vystreľovaním do končatiny, porozprávajte sa čo najskôr so svojím lekárom!
  • Bolesť pri ischias núti zmenu a úpravu chôdze, čím si človek uľavuje od bolesti a „šetrí“ boľavú končatinu. To vedie vo výsledku ku krívaniu.
  • Riziko ischias súvisí nielen s vysokou hmotnosťou, ale aj s výškou. Bežnejšie je napríklad u mužov s výškou nad 185 cm.
  • Bolesti chrbta všeobecne súvisia s degeneratívnymi zmenami predovšetkým bedrovej chrbtice a okolitých štruktúr. Preto riziko ischiase zvyšujú faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku a progresii týchto zmien. Sú nimi predovšetkým vyšší vek, nedostatok pohybu, nadváha, jednostranné zaťaženie (pri športe, alebo pri fyzicky náročnom povolaní), ale aj genetické predispozície, fajčenie a nevhodná strava.

Ako sa ischias diagnostikuje

Pri diagnostikovaní ischiase lekár odoberie najprv anamnézu vášho zdravotného stavu. Spýta sa vás na príčiny a prejavy bolesti, ktorú pociťujete, bude ho zaujímať, kde cítite bolesť, aká je jej intenzita, bude potrebovať poznať informácie napríklad aj o nedávnych zraneniach či ochoreniach, ktoré ste prípadne prekonali. Ďalším krokom pri diagnostike je fyzikálne vyšetrenie, ktoré zahŕňa určité špecifické manévre ako napríklad Lasseque test, ale aj ďalšie provokačné testy, testovanie svalovej sily a reflexov. Na základe toho potom môže odporučiť ďalšie pomocné vyšetrenia na potvrdenie diagnózy. Najbežnejšia je zobrazovacia metóda magnetickej rezonancie, prípadne CT, RTG, ďalej elektromyogram, ktorý zobrazuje vedenie nervových impulzov periférnymi nervami.

Ako liečbou na bolesť ischias


Bolesť pri ischiase dokáže v niektorých prípadoch človeka doslova paralyzovať a každý pohyb môže spôsobovať nesmierne ťažkosti. Dobrou správou je, že väčšina pacientov s ischiasom (80 až 90 %) sa zlepší bez operácie, a približne polovica sa zotaví z epizódy do 6 týždňov. Je však veľmi dôležité nezanedbávať liečbu už v počiatočnom štádiu. Často sa objavuje domnienka, že ischias sa musí „vyležať“. V akútnej fáze ischiase je kľudový režim na lôžku správnou voľbou. Práve fyzická aktivita je pri ischiase dôležitá na to, aby sa príznaky mohli držať pod kontrolou. Preto sa ani pri ischias pohybe nevzdávajte. Cvičenie napomáha správnej funkcii chrbtice, zlepšuje svalovú a kostnú silu a tiež flexibilitu sedacieho nervu. Cvičiť môžete tiež preventívne ako ochranu pred vznikom prípadných ťažkostí spojených s ischiasom do budúcnosti.

Cieľom liečby ischiase je zvýšiť pohyblivosť a znížiť bolesť. Väčšina pacientov so symptómami ischias dobre reaguje na konzervatívnu liečbu, ako sú lieky, cvičenia a špeciálne pretiahnutie ischias a fyzikálnej terapie. Ak však príznaky ischiase pretrvávajú dlhšie ako 6 týždňov, bolesť neustupuje alebo sa zhoršuje, je potrebné navštíviť lekára. Okamžite je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, ak sa vyskytne silná, neznesiteľná bolesť nôh, ktorá trvá niekoľko hodín, necitlivosť alebo svalová slabosť v rovnakej nohe, alebo sa prejaví strata kontroly čriev či močového mechúra. Môže ísť o závažné stavy vyžadujúce okamžité riešenie.

Liečba ischias zahŕňa okrem konzervatívnej terapii miniinvazívne zákroky a chirurgické metódy.

Intervenčná liečba pri ischias

Intervenčná diagnostika a liečba sa zameriava na odhalenie zdroja bolesti (generátora) a jeho ovplyvnenie injekčnou aplikáciou liekov (miestne anestetiká, kortikoidy), aplikáciou elektrického prúdu, mrazu atď. Epidurálna steroidná liečba sa u väčšiny terapeutických injekcií svojimi výsledkami u jednotlivých pacientov líši. Niektorí ľudia môžu zaznamenať okamžitú a trvalú úľavu od bolesti, niektorí môžu mať úľavu od bolesti iba niekoľko týždňov či mesiacov a niektorí nemusia pociťovať žiadnu úľavu od bolesti.

Operačná liečba ischias je obvykle zvažovaná, pokiaľ bolesť pretrváva aj po vyčerpaní ostatných metód konzervatívnej a nechirurgickej liečby. Kedy nastane čas na operáciu, závisí od mnohých faktorov, a najmä od príčiny ischiase. Obvykle sa zvažuje do jedného roka od pretrvávajúcich symptómov. Cieľom operácie je odstrániť tlak na nervy, ktoré sú zovreté, a uistiť sa, že chrbtica je stabilná. Treba mať na zreteli, že bolesti chrbta spojené s ischiasom sa však ani po operácii nemusia vždy zlepšiť. V niektorých závažných prípadoch je operácia prvou možnosťou, ako u nádorov či u niektorých zlomenín v bedrovej chrbtici. Špecifickým prípadom je najmä syndróm cauda equina, vzácna a vážna forma poruchy, kedy kompresiou (stlačením) cauda equina – vaku nervov a nervových koreňov v bedrovom miechovom kanáli dochádza k strate motorickej a senzorickej funkcie dolnej časti tela. Môže dôjsť k strate kontroly (dysfunkcii) močového mechúra a čriev či trvalej paralýze svalov jednej alebo oboch dolných končatín.

Liečba bolesti chrbta na našich pracoviskách začína precíznou intervenčnou diagnostikou pri vstupnom vyšetrení zahŕňajúcom podrobnú anamnézu všetkých príznakov. Pokiaľ vás trápi ischias či podobné príznaky spojené s bolesťou chrbta, obráťte sa na našich špecialistov. Využite bezplatnú E-konzultáciu, na základe ktorej vyhodnotíme, akú cielenú pomoc vám môžeme poskytnúť.

Odborná textová revízia: MUDr. Michal Matias, FIPP