16. októbra slávime Svetový deň chrbtice

Dňa 16. októbra si tradične pripomíname Svetový deň chrbtice ako jeden zo dní aktuálne prebiehajúceho Svetového týždňa kostí a kĺbov, vyhláseného Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Organizáciou Spojených národov (OSN). Cieľom je pripomenúť si význam a funkčnosť tejto pevnej a pružnej „osi“, ktorá tvorí kľúčovú opornú konštrukciu ľudského tela, a v neposlednom rade nevyhnutnosť starostlivosti o ňu.

Bolesť chrbta, s ktorou sa štatisticky za svoj život aspoň jedenkrát stretne osem ľudí z desiatich, je pre človeka nesmierne limitujúcim faktorom, ktorý spôsobuje fyzický i psychický diskomfort a narúša fungovanie v každej oblasti. Vždy je preto nutné zahájiť liečbu čo najskôr, aby nedošlo k rozvoju do chronického bolestivého stavu.

Pre naše pracoviská EuroPainClinics je liečba bolesti chrbta kľúčovou činnosťou a v rámci našej špecializácie vždy a zásadne sa usilujeme o to poskytnúť každému pacientovi čo najoptimálnejšie riešenie vďaka širokému portfóliu poskytovaných diagnostických, miniinvazívnych a endoskopických výkonov na chrbtici.

Jedným z častých zdrojov bolestí bedrovej chrbtice je koreňový (radikulárny) syndróm, ktorý vzniká v dôsledku útlaku, dráždenia či poškodenia nervového koreňa. Príčinou koreňového syndrómu sú najmä vysunutia medzistavcových platničiek, kedy až v 90 % všetkých koreňových syndrómov je postihnutá bedrová oblasť L3 / S1. Ďalšou častou príčinou je bolesť pretrvávajúca alebo novo vzniknutá po operácii chrbtice v dôsledku tzv. syndrómu zlyhania operačnej liečby (FBSS, failed-back surgery syndróm), kedy útlak nervového koreňa spôsobuje zmnožené väzivo v epidurálnom priestore vznikajúce z určitého dôvodu po operácii.

Základom liečby je precízna diagnostika, prostredníctvom ktorej hľadáme a identifikujeme miesto-zdroj bolesti. Najčastejšími zdrojmi sú nielen nervové korene či medzistavcové (fazetové) kĺby, ale bolesť chrbta môže vychádzať aj z SI kĺbu alebo vzniknúť v dôsledku ischias.

Ak vás trápi bolesť chrbta, či už akútneho alebo chronického charakteru, neváhajte sa o možnosti liečby informovať u našich špecialistov čo najskôr. Sme tu pre vás, aby sme vám pomohli dosiahnuť úľavy od bolesti a umožnili vám vrátiť sa opäť do plnohodnotného života.

Prvý krok vašej liečby: E-konzultácia

Sprievodca bezplatnou službou E-konzultácia


Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!

Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.

Bezplatná E-konzultácia