Z chrbticovej miechy vychádzajú otvory medzi stavcami – 31 párov miechových nervov, z ktorých každý sa delí do menších vetiev v zadnej a prednej časti. Vzájomne sa môžu prepájať a vytvárať nervovú pleteň. Usporiadanie a názvy nervov zodpovedajú hlavným oblastiam chrbtice: krčnej, hrudnej, bedrovej a krížovej. Bedrové alebo lumbálne nervy tvoria päť párov miechových nervov vychádzajúcich z bedrových stavcov.

Aké sú najčastejšie prejavy bolesti koreňových nervov?

Bolesť chrbta vychádzajúca z koreňových nervov sa prejavuje najmä šírením do dolnej končatiny v jednej či viacerých „spádových oblastiach“ (dermatómoch) nervov – tzv. koreňový syndróm. Medzi typické prejavy koreňového syndrómu patrí silná bolesť chrbta v bedrovej oblasti, ktorá vystreľuje alebo vyžaruje do spravidla jednej končatiny. Môžete pociťovať mravčenie, brnenie, ostrú bolesť, pocity pálenia atď. Bolesť môže sprevádzať čiastočná či úplná strata citlivosti až nehybnosť nohy. Dochádza k zníženiu funkcie a obmedzeniu svalovej sily končatiny spojenej s neschopnosťou stúpnuť si na špičky alebo zdvihnúť nohu do schodov. Bedrová chrbtica býva obmedzená v pohybe, predovšetkým pri záklone a predklone.

Čo je príčinou bolesti?

Útlak, dráždenie či mechanické poškodenie nervového koreňa, najčastejšie v dôsledku vyskočenia medzistavcovej platničky alebo zúženia epidurálneho priestoru.

Rizikové faktory

Bolesti chrbta všeobecne súvisia s degeneratívnymi zmenami predovšetkým bedrovej chrbtice a okolitých štruktúr. Preto riziko vzniku bolesti zvyšujú faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku a progresii týchto zmien:

  • vyšší vek,
  • nedostatok pohybu
  • nadváha, obezita
  • jednostranné zaťaženie (pri športe alebo pri fyzicky náročnom povolaní)
  • genetické predispozície
  • fajčenie a nevhodná strava

Akú liečbu pri bolesti koreňových nervov poskytujeme?

V EuroPainClinics sme špecialisti na intervenčnú liečbu bolesti, ktorá zahŕňa široké portfólio miniinvazívnych a endoskopických výkonov. Základom liečby je precízna intervenčná diagnostika bolesti chrbta, ktorej cieľom je nájsť zdroj bolesti a metódu na jej účinné ovplyvnenie.

V rámci diagnostiky bolesti chrbta vykonávame diagnostický výkon koreňová blokáda pod RTG kontrolou. Ide o cielenú injekčnú aplikáciu lieku do epidurálneho priestoru v oblasti postihnutých nervov alebo do chrbticového kanála ku konkrétnemu nervu.

V prípade potreby ďalšej terapie využívame širokú škálu miniinvazívnych a endoskopických výkonov.

Typy výkonov

Diagnostické výkony

Miniinvazívne výkony

Endoskopické výkony

Regeneratívna medicína

Čítajte viac o liečbe v EuroPainClinics

Intervenčná diagnostika bolesti

Intervenčná diagnostika

Nájdenie hlavného zdroja vašej bolesti chrbta je dôležité pre výber optimálnej metódy na jeho ošetrenie a predpokladom úspešnej liečby.

Celý článok

Intervenčná liečba bolesti

Intervenčná liečba bolesti

Miniinvazívne a endoskopické výkony poskytované na pracoviskách EuroPainClinics pri liečbe bolesti chrbta patria k tým najpokročilejším postupom v rámci odboru intervenčnej liečby bolesti (tzv. intervenčná algeziológia).

Celý článok

Výhody liečby bolesti v EuroPainClinics

Výhody liečby

Zveriť svoju liečbu bolesti chrbta do rúk najlepšieho špecialistu je pre každého pacienta najväčším prianím; rovnako tak je dôležité aj očakávanie čo najefektívnejšieho výsledku liečby. Využite výhody miniinvazívnych a endoskopických výkonov!

Celý článok

Prevencia bolesti chrbta

Prevencia bolesti chrbta

Mať silný a zdravý chrbát je želaním každého, a preto je na mieste myslieť na to, ako preventívne predchádzať rozvoju ochorenia chrbtice. Významnú úlohu zohráva vlastná aktivita pri udržiavaní životného štýlu alebo pri jeho zmene.

Celý článok

Naši
špecialisti

Vaša liečba je v rukách tímu špičkových špecialistov, ktorí disponujú mnohoročnou klinickou praxou, rozsiahlymi zahraničnými skúsenosťami, a ktorí sú ako jediní na Slovensku držiteľmi medzinárodnej lekárskej certifikácie FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) udeľované svetovou organizáciou World Institute of Pain.

Prestížna certifikácia FIPP