Na našej chrbtici sa nachádzajú drobné párové medzistavcové alebo fazetové kĺby, ktoré majú rad zásadných úloh pre jej správne fungovanie. Spolu s medzistavcovou platničkou predovšetkým zaisťujú stabilitu chrbtice. Opotrebenie fazetových kĺbov vyvoláva bolesť, a to najčastejšie v bedrovej časti chrbta.

Aké sú najčastejšie prejavy bolesti medzistavcových kĺbov

Bolesť vychádzajúca z medzistavcových kĺbov (drobné kĺby okolo chrbtice) sa prejavuje bolesťou vychádzajúcou z dolnej časti chrbta, ktorá sa môže šíriť či vyžarovať do zadku, slabín a nôh, obvykle po koleno. Bolesť je tupá, hlboká, často ťažko popísateľná. Záklon a bočný náklon bolesť zhoršujú, predklon obvykle nerobí problémy. Príznaky sú intenzívnejšie pri dlhšom sedení alebo státí, mierna námaha môže bolesť zlepšiť. Pomerne typická je ranná stuhnutosť a bolesti po stranách chrbta, ktoré môžu byť sprevádzané svalovými kŕčmi.

Čo je príčinou bolesti?

Bolesť vyvoláva nadmerné opotrebenie medzistavcových kĺbov, najčastejšie v oblasti bedrovej chrbtice. Hlavnými príčinami sú poškodená medzistavcová platnička, nesprávne držanie tela, oslabené chrbtové svaly, poúrazové stavy, nadváha, nadmerná záťaž a pod.

Rizikové faktory

Bolesti chrbta všeobecne súvisia s degeneratívnymi zmenami predovšetkým bedrovej chrbtice a okolitých štruktúr. Preto riziko vzniku bolesti zvyšujú faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku a progresii týchto zmien:

  • vyšší vek
  • nedostatok pohybu
  • nadváha, obezita
  • jednostranné zaťaženie (pri športe, alebo pri fyzicky náročnom povolaní)
  • genetické predispozície
  • fajčenie a nevhodná strava

Akú liečbu pri bolesti medzistavcových kĺbov poskytujeme?

V EuroPainClinics sme špecialisti na intervenčnú liečbu bolesti, ktorá zahŕňa široké portfólio miniinvazívnych a endoskopických výkonov. Základom liečby je precízna intervenčná diagnostika bolesti chrbta, ktorej cieľom je nájsť zdroj (generátor) bolesti a metódu na jej účinné ovplyvnenie.

V rámci diagnostiky bolesti vykonávame diagnostický výkon Blokáda mediálnych ramienok, resp. cielené injekčné podanie znecitlivujúceho lieku do blízkosti týchto malých nervov.

Pokiaľ po tomto zákroku dôjde k výraznému zmierneniu bolesti, je možné pristúpiť k miniinvazívnemu výkonu – tepelnej rádiofrekvencii chrbtice. Tento výkon spočíva v aplikácii tepla na príslušné nervy, čím sa preruší ich schopnosť viesť bolestivé podnety do mozgu.

Typy výkonov

Diagnostické výkony:

Miniinvazívne výkony:

Endoskopické výkony:


Regeneratívna medicína

Čítajte viac o liečbe v EuroPainClinics

Intervenčná diagnostika bolesti

Intervenčná diagnostika

Nájdenie hlavného zdroja vašej bolesti chrbta je dôležité pre výber optimálnej metódy na jeho ošetrenie a predpokladom úspešnej liečby.

Celý článok

Intervenčná liečba bolesti

Intervenčná liečba bolesti

Miniinvazívne a endoskopické výkony poskytované na pracoviskách EuroPainClinics pri liečbe bolesti chrbta patria k tým najpokročilejším postupom v rámci odboru intervenčnej liečby bolesti (tzv. intervenčná algeziológia).

Celý článok

Výhody liečby bolesti v EuroPainClinics

Výhody liečby

Zveriť svoju liečbu bolesti chrbta do rúk najlepšieho špecialistu je pre každého pacienta najväčším prianím; rovnako tak je dôležité aj očakávanie čo najefektívnejšieho výsledku liečby. Využite výhody miniinvazívnych a endoskopických výkonov!

Celý článok

Prevencia bolesti chrbta

Prevencia bolesti chrbta

Mať silný a zdravý chrbát je želaním každého, a preto je na mieste myslieť na to, ako preventívne predchádzať rozvoju ochorenia chrbtice. Významnú úlohu zohráva vlastná aktivita pri udržiavaní životného štýlu alebo pri jeho zmene.

Celý článok

Naši
specialisté

Vaše léčba je v rukou týmu špičkových specialistů, kteří disponují mnohaletou klinickou praxí, rozsáhlými zahraničními zkušenostmi, a kteří jsou jako jediní v České republice držiteli mezinárodní lékařské certifikace FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) > udělované světovou organizací World Institute of Pain.

Prestižní certifikace FIPP