Sakroiliakálny (SI) kĺb je kĺb, ktorý spája kosť krížovú (os sacrum) a kosť bedrovú (os ilium). Preto sa tiež stretávame s výrazom krížovo bedrové skĺbenie. Oblasť „kríža“ patrí medzi miesta, kde sa často vyskytujú bolestivé stavy, pretože je táto oblasť vystavená značnej záťaži počas bežných aktivít.

Základnou funkciou SI kĺbov je tlmiť nárazy medzi hornou časťou tela a panvou vrátane dolných končatín. Hoci samotné pohyby kĺbu sú iba malého rozsahu, majú zásadný význam pre našu chôdzu, celkový pohyb a postúru (správny postoj a držanie) tela.

V prípade dysfunkcie SI kĺbu sa môžu prejaviť bolesti dolnej časti chrbta, a veľmi často aj dolných končatín. Tieto symptómy sa môžu niekedy prejavovať podobne ako vyžarujúca bolesť do končatín spôsobená herniou bedrovej platničky. Úplne kľúčová je preto precízna diagnostika príčiny bolesti.

Aké sú najčastejšie prejavy bolesti SI kĺbu

 • Bolesť SI kĺbu sa prejavuje v spodných bedrách a zadku. Je popisovaná obvykle ako tupá, úporná, a je pociťovaná väčšinou iniciálne (to znamená v začiatkoch ťažkostí) na jednej strane (v ďalšom priebehu potom často aj obojstranne).
 • Bolesť sa môže šíriť do bokov, zadku, na bočné stehno a typicky aj do slabín.
 • Typická je stuhnutosť a zníženie pohybu v dolnej časti chrbta, panve, bokoch, niekedy slabinách. Pacient má problém s chôdzou, nemôže vystúpiť na schody alebo sa predkloniť. Môže mať pocit, že sa „podlomí či zlomí v páse“, čo je spôsobené povolenou panvou. Pri chôdzi si zase človek uľavuje tým, že prenáša ťarchu na nepostihnutú končatinu. To sa prejavuje ako kývavá chôdza.
 • K zhoršeniu môže dôjsť pri alebo po záťaži, typické sú ale aj ranné zhoršenia, resp. zhoršenie po dlhšom odpočinku, a to vo forme stuhnutosti a bolesti, ktorá sa rozhýbaním zmierňuje.

Čo je príčinou bolesti?

Väčšina bolestí SI kĺbov je spôsobená predovšetkým funkčnou poruchou. Na ich vzniku sa však môže podieľať aj celý rad ďalších faktorov, medzi ktoré najmä patria:

 • Zápal SI kĺbu (ako súčasť skupiny zápalových reumatických ochorení, tzv. spondylartritíd)
 • Nesprávne pohybové stereotypy (dlhodobé sedenie, nedostatok pohybu, zlá technika chôdze, behu, sedu, jednostranné dlhodobé preťažovanie)
 • Prirodzené degeneratívne starnutie kĺbov (v dôsledku starnutia organizmu dochádza aj k prirodzeným degeneratívnym zmenám chrbtice, kostí a kĺbov vrátane SI kĺbu. Klesá stabilita kĺbu, znižuje sa pohyblivosť)
 • Osteoartróza (bolestivé nezápalové ochorenie, kedy dochádza k zmenám na chrupavke a obmedzenie funkcie kĺbu, postihuje aj SI kĺb. K vzniku osteoartrózy prispieva celý rad rizikových faktorov vrátane nadváhy)
 • Úrazy (pády, autonehody)
 • Nadmerné zaťaženie SI kĺbu (aktivity, u ktorých dochádza k zaťaženiu alebo preťaženiu kĺbu, či už šport, fyzická práca, zdvíhanie ťažkých bremien a pod.)
 • Tehotenstvo, pôrod (v dôsledku hormonálnych zmien v tele ženy dochádza k povoleniu väzivovej štruktúry v oblasti panvy, dôležitou prevenciou je pravidelná fyzická aktivita podľa aktuálnych možností mamičky)
 • Niektoré typy operácií (obmedzená pohyblivosť bedrových kĺbov v dôsledku artrózy, alebo po ich náhrade, určité typy stabilizačnej operácie chrbtice a pod.)
 • Ortopedické ochorenia (v dôsledku vyvíjania nerovnomerného tlaku na jednu stranu panvy, napr. pri skolióze, rozdiele dĺžky končatín a pod.)

Rizikové faktory

Bolesti chrbta všeobecne súvisia s degeneratívnymi zmenami predovšetkým bedrovej chrbtice a okolitých štruktúr. Preto riziko vzniku bolesti zvyšujú faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku a progresii týchto zmien:

 • vyšší vek
 • nedostatok pohybu
 • nadváha, obezita
 • jednostranné zaťaženie (pri športe, alebo pri fyzicky náročnom povolaní)
 • genetické predispozície
 • fajčenie a nevhodná strava

Akú liečbu pri bolesti SI kĺbu poskytujeme?

V EuroPainClinics sme špecialisti na intervenčnú liečbu bolesti, ktorá zahŕňa široké portfólio miniinvazívnych a endoskopických výkonov. Základom liečby je precízna intervenčná diagnostika bolesti chrbta, ktorej cieľom je nájsť zdroj bolesti a metódu na jej účinné ovplyvnenie. V rámci diagnostiky bolesti vykonávame diagnostický výkon blokáda SI kĺbu.

Ide o cielené injekčné podanie znecitlivujúceho lieku, prípadne protizápalového lieku, k nervom inervujúcim SI kĺby. Na základe efektu výkonu následne lekár navrhuje ďalší terapeutický postup.

Typy výkonov

Diagnostický výkon

Miniinvazívne výkony

Endoskopické výkony

Regeneratívna medicína

Čítajte viac o liečbe v EuroPainClinics

Intervenčná diagnostika bolesti

Intervenčná diagnostika

Nájdenie hlavného zdroja vašej bolesti chrbta je dôležité pre výber optimálnej metódy na jeho ošetrenie a predpokladom úspešnej liečby.

Celý článok

Intervenčná liečba bolesti

Intervenčná liečba bolesti

Miniinvazívne a endoskopické výkony poskytované na pracoviskách EuroPainClinics pri liečbe bolesti chrbta patria k tým najpokročilejším postupom v rámci odboru intervenčnej liečby bolesti (tzv. intervenčná algeziológia).

Celý článok

Výhody liečby bolesti v EuroPainClinics

Výhody liečby

Zveriť svoju liečbu bolesti chrbta do rúk najlepšieho špecialistu je pre každého pacienta najväčším prianím; rovnako tak je dôležité aj očakávanie čo najefektívnejšieho výsledku liečby. Využite výhody miniinvazívnych a endoskopických výkonov!

Celý článok

Prevencia bolesti chrbta

Prevencia bolesti chrbta

Mať silný a zdravý chrbát je želaním každého, a preto je na mieste myslieť na to, ako preventívne predchádzať rozvoju ochorenia chrbtice. Významnú úlohu zohráva vlastná aktivita pri udržiavaní životného štýlu alebo pri jeho zmene.

Celý článok

Naši
špecialisti

Vaša liečba je v rukách tímu špičkových špecialistov, ktorí disponujú mnohoročnou klinickou praxou, rozsiahlymi zahraničnými skúsenosťami, a ktorí sú ako jediní na Slovensku držiteľmi medzinárodnej lekárskej certifikácie FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) udeľované svetovou organizáciou World Institute of Pain.

Prestížna certifikácia FIPP