Sakroiliakálny (SI) kĺb

SI kĺb, bolesť SI kĺbu

Bolesť vychádzajúca z SI (sakroilikálneho kĺbu) alebo „esíčka“

Trápi vás bolesť vychádzajúca z SI (sakroilikálneho kĺbu) alebo „esíčka“? Väčšinou sa jedná o úpornú ostrú či tupú, obvykle jednostrannú bolesť lokalizovanú v zadnej časti kĺbu a v strednej časti zadku, ktorá sa môže šíriť do bokov, slabín, zadnej časti stehna a niekedy až pod koleno. Prejavuje sa v rade situácií – pri sedení, v predklone alebo pri dlhšom sedení, v stoji, pri chôdzi do schodov, vystupovaní z auta, ale aj v pokoji. Účinné riešenie môžu priniesť šetrné metódy intervenčnej liečby bolesti aplikované na našich pracoviskách.

Akú funkciu majú SI kĺby v tele

Sakroiliakálny kĺb alebo SI kĺb, ľudovo „esíčko“, je kĺb, ktorý spája kosť krížovú (os sacrum) a kosť bedrovú (os ilium). Preto sa tiež stretávame s výrazom krížo-bedrové skĺbenie. Oblasť „kríža“ patrí medzi miesta kde sa často vyskytujú bolestivé stavy, pretože je táto oblasť vystavená značnej záťaži počas bežných aktivít.

Základnou funkciou SI kĺbov je tlmiť nárazy medzi hornou časťou tela a panvicou vrátane dolných končatín. Hoci samotné pohyby kĺbu sú iba malého rozsahu, majú zásadný význam pre našu chôdzu, celkový pohyb a postúru (správny postoj a držanie) tela.

V prípade dysfunkcie SI kĺbu sa môžu prejaviť bolesti dolnej časti chrbta, a veľmi často aj dolných končatín. Tieto symptómy sa môžu niekedy prejavovať podobne ako vyžarujúca bolesť do končatín spôsobená výhrezom bedrovej platničky. Kľúčová je preto precízna diagnostika príčiny bolesti.

Bolesť vychádzajúca z SI kĺbov sa štatisticky týka 15 až 25 % bolestí dolnej časti chrbta.

Ako sa bolesť prejavuje?

  • Bolesť SI kĺbu sa prejavuje v spodných bedrách a zadku. Je popisovaná obvykle ako úporná, tupá či ostrá, a je pociťovaná väčšinou iniciálne (to znamená v začiatkoch ťažkostí) na jednej strane (v ďalšom priebehu potom často aj obojstranne).
  • Bolesť sa môže šíriť do bokov, na bočné stehno a do slabín.
  • Typická je stuhnutosť a zníženie pohybu v dolnej časti chrbta, panvici, bokoch, niekedy vo slabinách. Pacient má problém s chôdzou, nemôže vystúpiť do schodov alebo sa predkloniť. Môže mať pocit, že sa „podlomí či zlomí v páse“, čo je spôsobené povolenou panvicou. Pri chôdzi si zase človek uľavuje tým, že prenáša ťarchu na nepostihnutú končatinu. To sa prejavuje ako kývavá chôdza.
  • K zhoršeniu môže dôjsť pri alebo po záťaži, typické sú ale aj ranné zhoršenia, resp. zhoršenie po dlhšom odpočinku, a to vo forme stuhnutosti a bolesti, ktorá sa rozhýbaním zmierňuje.

Čo je príčinou bolesti?

Väčšina bolestí SI kĺbov je spôsobená predovšetkým funkčnou poruchou, na jej vzniku sa však môže podieľať celý rad ďalších faktorov, medzi ktoré najmä patria:

  • Zápal SI kĺbu (ako súčasť skupiny zápalových reumatických ochorení, tzv spondylartritíd)
  • Nesprávne pohybové stereotypy (dlhodobé sedenie, nedostatok pohybu, zlá technika chôdze, behu, sedu, jednostranné dlhodobé preťažovanie)
  • Prirodzené degeneratívne starnutie kĺbov (v dôsledku starnutia organizmu dochádza aj k prirodzeným degeneratívnym zmenám chrbtice, kostí a kĺbov vrátane SI kĺbu. Klesá stabilita kĺbu, znižuje sa pohyblivosť)
  • Osteoartróza (bolestivé nezápalové ochorenie, kedy dochádza k zmenám na chrupavke a obmedzenie funkcie kĺbu, postihuje aj SI kĺb. K ​​vzniku osteoartrózy prispieva celý rad rizikových faktorov vrátane nadváhy)
  • Úrazy (pády, autonehody)
  • Nadmerné zaťaženie SI kĺbu (aktivity, u ktorých dochádza k zaťaženiu alebo preťaženiu kĺbu, či už šport, fyzická práca, zdvíhanie ťažkých bremien a i.)
  • Tehotenstvo, pôrod (v dôsledku hormonálnych zmien v tele ženy dochádza k povoleniu väzivovej štruktúry v oblasti panvy, dôležitou prevenciou je pravidelná fyzická aktivita podľa aktuálnych možností mamičky)
  • Niektoré typy operácií (obmedzená pohyblivosť bedrových kĺbov v dôsledku artrózy, alebo po ich náhrade, určité typy stabilizačnej operácie chrbtice ai.)
  • Ortopedické ochorenia (v dôsledku vyvíjania nerovnomerného tlaku na jednu stranu panvice, napr. pri skolióze, rozdiele dĺžky končatín a i.)

Prečo zvoliť pre svoju liečbu miniinvazívne a endoskopické výkony

Ako vám pri bolesti z SI kĺbu môžeme pomôcť v EuroPainClinics

V EuroPainClinics sme špecialisti na intervenčnú liečbu bolesti, ktorá zahŕňa široké portfólio miniinvazívnych a endoskopických výkonov. Základom liečby je precízna intervenčná diagnostika bolesti chrbta, ktorej cieľom je nájsť zdroj (generátor) bolesti a metódu na jej účinné ovplyvnenie. Po odbere anamnézy, klinickom vyšetrení a zhodnotení nálezov zobrazovacích metód (pri chrbtici ideálne magnetickej rezonancie) lekár určuje diagnózu, ktorej správnosť overuje tzv. intervenčným testom.

Viac informácií o tom, ako liečba u nás prebieha vrátane vstupného vyšetrenia, endoskopického výkonu, obdobia rekonvalescencie a ďalšie nájdete v sekcii Užitočné informácie.

Liečba

Diagnostické výkony:

Miniinvazívne výkony:

Endoskopické výkony:

Endoskopicky asistovaná rádiofrekvenčná denervácia SI kĺbu

Regeneratívna medicína

Aplikácia autológnej plazmy pod precíznou RTG/USG navigáciou

Na liečbu bolesti SI kĺbu poskytujeme regeneratívnu liečbu autológnou plazmou bohatou na doštičky, čo je metóda, ktorá využíva schopnosť krvných doštičiek a iných pôsobkov získaných z vlastnej krvi pacienta navodiť určité regeneratívne zmeny v postihnutom tkanive. Táto liečba je na našich pracoviskách aplikovaná výhradne pod precíznou a bezpečnou RTG, alebo ultrazvukovou (USG) navigáciou, tak aby bola zaručená skutočne cielená aplikácia na postihnuté miesto, čo je, spolu so správnou prípravou plazmy, hlavným predpokladom fungovania tejto metódy. Liečba je vhodná skôr pre mladších pacientov s menej pokročilými degeneratívnymi zmenami a vysokým podielom funkčnej zložky.

Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!

Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.

Bezplatná E-konzultácia