Bolí vás chrbát? Vyvarujte sa týchto 10 chýb, ktoré robíme každý deň…

4055 | 9 min

EuroPainClinics

Bolesť chrbta postihne počas života takmer 80 % dospelej populácie. Často hľadáme zložité príčiny, čo za ňou stojí, a pritom je to také jednoduché. Každý deň totiž nevedomky opakujeme mnoho chýb, ktoré vedú ku zdravotným problémom v oblasti chrbta. A to nielen k bolesti svalov, ale dlhodobo aj k poškodeniu chrbtice vrátane medzistavcovej platničky a vzniku tzv. koreňového syndrómu – bolesti bedrovej chrbtice, ktorá je typická „vystreľovaním“ do jednej či druhej dolnej končatiny. MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedúci lekár Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta EuroPainClinics v Prahe, upozorňuje na 10 chýb, ktoré nevedomky robíme a ktorých sa môžeme sami vyvarovať. 

  1. Ťažká kabelka na jednom ramene alebo notebook v ruke

Väčšina žien obľubuje maxi kabelky, do ktorých sa vojde absolútne všetko, muži zas radi prenášajú vo svojich taškách a kufríkoch notebooky. Dámske kabelky mnohokrát vážia ako tehla zlata, a aj keď sú dnes notebooky ultraľahké, aj tak sa prenesú. Chrbát si však toto nosenie príliš neužíva. Ťažká záťaž na jednom ramene či v jednej ruke spôsobuje nerovnováhu celého tela, ktorá následne vedie k vychýleniu chrbtice. Dôsledkom je nežiaduca bolesť chrbta, pričom dlhodobé nesprávne držanie tela môže spôsobiť nepravidelnú deformáciu medzistavcovej platničky na jednej strane, časom môže dôjsť k vysunutí platničky, ktorý tlačí na nervový koreň, a vzniku tzv. koreňového syndrómu. Potom môžu prísť zdravotné komplikácie, ktoré vám veľmi znepríjemnia každodenné fungovanie. Správne cielená liečba však môže pomôcť.

„V dnešnej dobe už môžete okrem konvenčnej liečby zvoliť aj unikátne miniinvazívne a endoskopické metódy liečby, ktoré sú veľmi presné a účinné. Zákroky prebiehajú najčastejšie v lokálnej anestézii a trvajú podľa typu od 30 do 90 minút. Vykonávajú sa v ambulantnej starostlivosti a v režime tzv. jednodennej chirurgie. To znamená, že pacient sa po zákroku a zhruba dvoch pokojových hodinách na lôžku môže vrátiť domov. Získate tak veľmi rýchle, ale zároveň aj čo najšetrnejšie riešenie svojich ťažkostí, ktoré v prípade koreňového syndrómu môžu cielene vyriešiť dlhodobú bolesť chrbta,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedúci lekár Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta EuroPainClinics v Prahe.

  1. Dvíhanie ťažkých vecí

Častým dôvodom, prečo nás bolí chrbát, je dvíhanie ťažkých predmetov. Vetu „tak som to zdvihol a zablokovala sa mi chrbtica“ počul vo svojom okolí azda každý z nás. Vyhnúť sa dvíhaniu ťažších vecí nie je vždy možné, ale môžeme to robiť správne. To znamená nedvíhať veci v predklone, vždy si strážiť rovný chrbát a ťarchu dvíhania bremena preniesť na nohy, teda „neťahať“ to chrbtom, ale nohami z podrepu. Dôležité je uvedomiť si, že každý unesie inú hmotnosť. Pokiaľ ste drobnejšieho vzrastu, nebojte sa pri nosení ťažkých vecí požiadať o pomoc silnejších členov rodiny či kolegov.

  1. Celý deň v sede

Sedavé zamestnanie a s ním spojené viac-menej celodenné sedenie je ďalším faktorom, ktorý prispieva k bolesti chrbta. Hlavným dôvodom je fakt, že len veľmi málo z nás dokáže pri sedení pri stole udržať tú správnu polohu, čo vedie k oslabeniu chrbtových svalov. „Pri sedení je na chrbticu vyvíjaný tlak až o 50 % väčší než pri státí. Aby sme toto pôsobenie čo najviac zmiernili, odporúčame nastaviť stoličku tak, aby nohy aj ruky boli ohnuté v 90-stupňovom uhle a v žiadnom prípade nevystrkovať hlavu dopredu. Pre vysvetlenie použijem prirovnanie, že naopak pomyselne zatlačte bradou dozadu podobným pohybom, ako robí korytnačka. Tým dôjde k uvoľneniu krátkych šijových svalov v záhlaví. Krčnú chrbticu môžete uvoľniť občasným zatnutím sedacích svalov v sede. Robte pravidelné prestávky, ideálne obohatené o krátku prechádzku po kancelárii alebo o ľahké cviky na uvoľnenie chrbtových svalov. Vyskúšať môžete napríklad prepnutie rúk nahor a krúživé pohyby trupu v tvare osmičky,“komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.

  1. Spaní na starom nevhodnom matraci a zlý spôsob vstávania z postele

Životnosť kvalitného matraca má svoje hranice. Odborníci tvrdia, že matrac je potrebné meniť každých osem až desať rokov, samozrejme, s ohľadom na jeho kvalitu. Pokiaľ na svojom matraci spíte dlhšie, vaša chrbtica nedostáva komfort a starostlivosť, ktorú si zaslúži. „Matrac hrá dôležitú rolu, no aj samotné posadenie a vstávanie z postele má pre prevenciu bolesti chrbta svoje odporúčania. Určite by ste mali vstávať z boku postele, a to ideálne tak, že v ľahu na chrbte najprv pokrčíte nohy v kolenách, v prípade spania na ľavej strane postele sa pretočíte na ľavý bok, spustíte nohy z postele a zároveň sa pomocou zapretia o pravú ruku a ľavé predlaktie, ktoré sú vedľa seba umiestnené pred hrudníkom, posadíte,“radí MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.

  1. Neustále na telefóne

Aj prehnané používanie mobilných telefónov môže prispieť k bolesti chrbta, prevažne teda v oblasti krčnej chrbtice. Pokiaľ sa do telefónu dívame často, otáčame hlavu príliš dole a hrbíme chrbát. „Touto polohou zaťažujete krčnú chrbticu cca ďalšími 30 kg navyše, ktoré musí uniesť. V dnešnej dobe je to náročná úloha, ale keď sa každý deň aspoň na chvíľu odpútame od svojich telefónov a relaxujeme radšej pohľadom okolo seba, náš chrbát sa nám poďakuje,“komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.

  1. NIE vysokým podpätkom aj balerínam

Vysoké podpätky sú síce krásne a opticky predlžujú nohy, no dlhodobé nosenie tých vyšších než 4 centimetre sú pohromou pre náš chrbát. Menia totiž ťažisko celého trupu, a teda nielenže preťažujú prednú časť nohy, ale aj nadmerne namáhajú chrbticu a kolenné kĺby. Ideálnym riešením však nie sú ani obľúbené baleríny či nízke letné sandále. Tento typ obuvi znamená záťaž pre klenbu a so správnym držaním tela nám tiež práve nepomáhajú. Zdravé riešenie je teda niekde medzi.

  1. Nedostatok pohybu

Pohyb je pre telo veľmi prospešný a jeho nedostatok sa môže prejaviť chronickou bolesťou chrbta aj krčnej chrbtice. Pokiaľ sa málo hýbeme, dochádza k stuhnutiu a následnému oslabeniu svalov, čo potom vedie k bolestiam. Na posilnenie svalov sa odporúča pravidelne cvičiť, dôraz by mal byť kladený na také cviky, ktoré sú priamo zamerané na spevnenie svalov okolo chrbtice a tiež svalov brušných. Ideálne sú prechádzky či džoging. „Obzvlášť v prípade sedavého zamestnania je ideálne, keď osem pracovných hodín pri počítači každý večer vykompenzujete pohybom. Aj prechádzka alebo len vystúpenie z MHD o dve zastávky skôr môže pomôcť,“radí MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.

  1. Nadváha

Nadváha môže tiež prispieť k nenávideným bolestiam chrbta. „Kilá navyše väčšinou spôsobujú zlé držanie tela, tzn. vznik hyperlordózy, čiže nadmerného prehnutia v oblasti bedrovej chrbtice. Zo začiatku môže ísť o nepríjemné mravčenie, ktoré však neskôr prechádza do ostrej pichľavej a často neznesiteľnej bolesti,“komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP. Vždy je teda potrebné premýšľať aj o možnom zhodení prebytočných kíl, ktoré zaťažujú celý organizmus.

  1. Stres a negatívne emócie

Pokiaľ je v strese naša myseľ je v ňom aj naše telo. Fyzicky sa stres a negatívne emócie – smútok, rozhorčenie či depresia – najviac podpisujú na svaloch okolo krku a chrbtice, ktoré sa v jeho dôsledku sťahujú a zatínajú. Pokiaľ je stres chronický, sťažené svaly nemajú šancu na regeneráciu a odpočinok, čo sa prejaví bolesťou. Pribrzdite, zacvičte si jogu, pilates alebo si dajte horúci uvoľňujúci kúpeľ.

  1. Samodiagnóza a samoliečba

Na internete radi hľadáme všetko, a to vrátane rád a tipov na diagnózu a liečbu zdravotných komplikácií. A tak často v zhone namiesto toho, aby sme vyhľadali odbornú pomoc, alebo aspoň konzultáciu, sami si stanovujeme diagnózu, a čo je horšie, aj samotnú liečbu vrátane využívania rôznych farmák, ktoré nám zostali z predchádzajúcich čias. Práve v prípade bolesti chrbta je to ešte horšie, môžeme dočasne odstrániť následok, ale nie príčinu bolesti. Navyše, napríklad aj nevhodne zvolené cviky bez konzultácie s lekárom či fyzioterapeutom nám môžu skôr uškodiť. Vždy sa obráťte na odborníkov, vyhľadávajte si inovované možnosti liečby. Na webových stránkach pracovísk EuroPainClinics  môžete využiť bezplatnú službu E-konzultácie.

„Službu E-konzultácia poskytujeme celkom zadarmo. Tento interaktívny nástroj dostupný na našich webových stránkach www.europainclinics.cz umožňuje pacientom z pohodlia domova konzultovať so špecialistami zdravotný stav ešte pred samotnou návštevou kliniky, čo celkovo spresňuje, zrýchľuje a zefektívňuje stanovenie konkrétneho liečebného plánu. Pacient si overí, či sa objednáva k lekárovi, ktorý mu môže skutočne pomôcť, a nemusí obchádzať rôznych odborníkov zbytočne,“komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.