MUDr. Róbert Rapčan vo videu o metóde „ľadového“ muža Wima Hofa pre zdravie a pohodu. Odporúčame!

1340 | 2 min

EuroPainClinics

MUDr. Róbert Rapčan, lekársky riaditeľ EuroPainClinics a nadšený multišportovec, pre ktorého sa originálna metóda Wima Hofa stala životným štýlom, usporiadal tento rok výcvikový kurz tejto metódy, na ktorom sa zúčastnili nielen dlhodobo praktizujúci nadšenci, vrátane jedného z najlepších európskych inštruktorov Martina Tháma, ale aj úplní začiatočníci a väčšina z našich odhodlaných kolegov z EuroPainClinics. Za ich výkon zdvíhame palec hore!

Špeciálnu metódu svetovo presláveného Holanďana Wima Hofa možno považovať za návod, ako dosiahnuť zdravšieho života a maximálnej životnej pohody vlastnými silami. Technika spočíva v spojení troch základných aspektov, ktoré prebiehajú ako človekom praktizované vedomé pochody – koncentrácia mysle, správne dýchanie a následné vystavenie tela extrémnemu chladu. Výsledkom je nielen neskutočný príval energie, vnútorný pokoj či eliminácia každodenného stresu, ale celý rad pozitívnych vplyvov na ľudský organizmus.

Napriek tomu, že skôr bola odborníkmi považovaná za nereálnu, Wim Hofova metóda dnes zaujala rad medicínskych oblastí, je objektom seriózneho lekárskeho skúmania a existuje o nej rad odborných publikácií a štúdií. Metóda môže napr. pozitívne ovplyvňovať osoby s autominunitním ochorením a poruchami autonómneho nervového systému, či významne znížiť výskyt zápalových buniek, čo je zaujímavé napr. pre oblasť reumatológie. Z hľadiska vplyvu na ľudskú psychiku ide predovšetkým o hlboké upokojenie mysle a dosiahnutie stavu vnútornej vyrovnanosti a pocitu maximálneho pokoja. Inými slovami, Wim Hofova metóda posúva limity v tom, čoho je človek zo svojej podstaty schopný.

Pozrite sa na inšpiratívne video, kde zistíte, ako možno vďaka tejto metóde dosiahnuť pre človeka bežne nepredstaviteľných výkonov: ponoriť sa napríklad uprostred zimy bez stresu a v pohode 🙂 do ľadovej vody o mínus 3,5 stupňoch Celzia alebo si len tak v šortkách vyjsť pri mínus desiatich stupňoch do 900 m nadmorskej výšky!