Proti bolesti chrbta s pomocou ergonómie

921 | 4 min

Pokiaľ trávite (nielen) pracovne veľa času pri počítači, venujte čas správnemu tzv. ergonomickému usporiadaniu svojho pracovného miesta. Budete príjemne prekvapení – čím lepšie bude všetko správne nastavené, tým lepšie sa vám bude pracovať. Vyhnete sa únave, ochabnutým svalom a predovšetkým nepríjemné bolesti chrbta.

Pojem ergonómia (z gréčtiny ergon=práca a nomos=zákon) je neobvyklý, avšak dnes už nijako neznámy. Ide o samostatnú vednú disciplínu, ktorá sa zaoberá, jednoducho povedané, optimalizáciou pracovného prostredia a jeho vplyvom na pracovnú výkonnosť človeka. Inými slovami, ako si usporiadať pracovné miesto, aby všetky pozície a polohy pri práci boli komfortné a účelové a nespôsobovali zbytočné zdravotné ťažkosti. 

Význam ergonómie narastá najmä v posledných desaťročiach, kedy sa enormne veľká časť pracovných úloh odohráva „za počítačom“. V súvislosti s týmto prostredím sú definované fenomény, ktoré sa pre zdravie pracujúceho človeka javí ako ohrozujúce až nebezpečné. Všeobecne známy je tak napríklad termín „chorých“ budov s radom nedostatkov napr. v osvetlení, klimatizácii a cirkulácii vzduchu, ktoré môžu spôsobiť vážne chronické zdravotné problémy, napr. dýchacích ciest. Pre sedavé zamestnanie pri počítači je charakteristický tzv. „office syndróm“, ktorý zahŕňa riziko vzniku mnohých ťažkostí, najmä bolesti chrbta a hlavy, či „office eye syndróm“ – syndróm suchého oka v dôsledku dlhodobého upierania očí na monitor počítača.

Aby chrbát pri práci nebolel

Dlhodobé sedenie spôsobuje nielen ťažkosti vertebrogenného charakteru, ktorých prejavom je bolesť chrbta, predovšetkým v spojitosti s vysunutím platničky, ale aj ochorenia kostrovo-svalového systému – najmä karpálne tunely, zápaly šliach, burzitídy (zápaly ramenného, ​​kolenného kĺbu aj). Ďalším dôsledkom môže byť nadváha až obezita či kardiovaskulárne ťažkosti.

Ergonomické usporiadanie pracovného stola vrátane správneho umiestnenia stoličky počítača a monitora sú kľúčovými aspektmi najmä ak sa stretávate pri práci a sedení s bolesťou chrbta.

Správne sedenie pri PC

Vyplatí sa investovať predovšetkým do pracovnej stoličky – na čo si dať pozor?

  • Základom pri stoličke je správne tvarované sedadlo v synchronizácii s opierkou chrbta.
  • Stoličku nastavte na správnu výšku tak, aby sa vaše chodidlá dotýkali celou plochou podlahy, mohli ste mať pohodlne opretý chrbát vo vzpriamenej polohe a sedadlo vás netlačilo zospodu do stehien.
  • Bedrová opierka by mala kopírovať prirodzené zakrivenie chrbtice.
  • Ruky by mali správne spočívať na opierkach stoličky.
Nesprávne sedenie pri PC

Ako správne umiestniť počítač

  • Pri počítači zaistite správne nastavenie monitora vo výške očí a vzdialenosti 50  ̶70 cm, aby nedochádzalo k nakláňaniu hlavy a krčnej chrbtice. 
  • Klávesnica má byť oddelená od monitora, aby ju bolo možné individuálne umiestniť na pracovnom stole. 
  • Zápästie pri používaní myši by malo byť v jednej línii s lakťami. Úľavu vám poskytne aj špeciálna ergonomická podpera zápästí z gélového či penového materiálu. 
  • Praktické je uloženie klávesnice pod rovinou pracovného stola, aby zápästie bolo na úrovni predlaktia. 

Ďalšie odporúčania a tipy pri sedavom spôsobe života a jeho vplyvu na bolesť chrbta a riziko vzniku hernie platničky čítajte v článku tu: 

Miniinvazívne a endoskopické výkony poskytované na našich pracoviskách EuroPainClinics ponúkajú širokú škálu liečebných riešení pri bolesti chrbta. O možnosti liečby a objednania sa môžete kedykoľvek informovať prostredníctvom bezplatnej služby E-konzultácia na webovej stránke: www.ekonzultacia.sk