Koreňový syndróm a vysunutie platničky

1372 | 4 min

Trápi vás silná dlhodobá bolesť bedrovej časti chrbta, ktorá sa šíri alebo „vystreľuje“ do končatín? Príčinou môže byť koreňový syndróm, často spojený s vysunutou platničkou či ďalšími degeneratívnymi zmenami na chrbtici.

Bolesti chrbta patria v súčasnosti k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam. Po akútnej infekcii horných dýchacích ciest sú druhou najčastejšou príčinou pracovnej neschopnosti ľudí do 45 rokov. Jednou z hlavných príčin bolestí chrbta je koreňový (radikulárny) syndróm, ktorý môže postihovať všetky úrovne chrbtice. Najvýraznejšie sa prejavuje v bedrovej alebo lumbosakrálnej oblasti chrbtice, a to až v 90 % prípadov; pri hrudnej a krčnej chrbtici je jeho výskyt významne nižší. Diagnóza koreňového syndrómu sa týka pacientov, ktorí doteraz nepodstúpili operačný zákrok, rovnako ako pacientov po už absolvovanej operácii či opakovaných operáciách chrbtice.

Pomerne častou príčinou vzniku koreňového syndrómu je vysunutie platničky-hernia disku, ktorá spôsobuje kompresiu (útlak) či dráždenie nervového koreňa. Pri bedrovej chrbtici sa prejavuje najmä v oblasti medzistavcovej platničky L5/S1, následnou častou postihnutou úrovňou je L4/L5. Z ďalších príčin radikulárneho syndrómu možno menovať predovšetkým stenózu spinálneho kanála, syndróm zlyhania operačnej liečby FBSS (failed back surgery syndróm), úrazy chrbtice, zápalové ochorenia chrbtice infekčnej povahy, nádory a iné. Podobné bolesti (nazývané tiež pseudoradikulárne bolesti) sú často spôsobené spondylotickými zmenami, ako je artróza facetových (medzistavcových) kĺbov, sakroiliakálneho kĺbu, alebo tvorbou osteofytov (kostných výrastkov).

Pre koreňový syndróm je charakteristický súbor symptómov (príznakov) označovaných ako koreňová alebo radikulárna bolesť. Aké sú jej najčastejšie prejavy?

  • bolesť šíriaca sa do jednej či viacerých spádových oblastí „dermatómov“ nervových koreňov, predovšetkým na dolnej končatine
  • strata až vymiznutie citlivosti alebo svalovej sily končatiny alebo niektoré jej časti
  • neschopnosť stúpnuť si na špičku či pätu
  • obmedzenie bedrovej chrbtice v pohybe, predovšetkým do záklonu a predklonu
  • pocit mravčenia, brnenia
  • jednostranná ostrá, tupá, pulzujúca či pálivá bolesť
  • bolesť zhoršujúca sa pri kašli, kýchaní či defekácii (vyprázdňovaní)
l

Na liečbu využívame na našich pracoviskách EuroPainClinics moderné intervenčné výkony, ktoré prinášajú pacientovi množstvo klinických výhod a benefitov. Na presné zistenie zdroja bolesti využiť intervenčné metódy zahŕňajúce spektrum diagnosticko-prognostických výkonov, ktoré už samy o sebe môžu priniesť liečebný efekt. K nim patria diferenciálno-diagnostické blokády, ako napr. blokáda mediálnych ramienok a ramus dorsalis fazetových kĺbov, alebo sakroiliakálneho kĺbu. V prípade potreby pristupujeme k ďalším miniinvazívnym a endoskopickým výkonom, ako je epidurálne podanie protizápalových kortikosteroidov, rádiofrekvenčná liečba, epiduroskopicky asistovaná adheziolýza (epiduroskopia), či pokročilý výkon na ošetrenie platničky – perkutánne endoskopické odstránenie fragmentu platničky.

Miniinvazívne a endoskopické výkony sú ideálnou voľbou pre všetkých pacientov, ktorí si želajú rýchle, šetrné a účinné riešenie svojich zdravotných ťažkostí. Pokiaľ vás bolesť chrbta dlhodobo trápi, doterajšia liečba vám neprináša úľavu a máte záujem informovať sa, či môže byť tento typ liečby vhodným riešením aj pre vás, kontaktujte nás kedykoľvek prostredníctvom bezplatnej služby E-konzultácie. Ak budeme môcť poskytnúť vám v rámci našej špecializácie riešenie, radi pomôžeme.