Príbehy našich pacientov: „Verila som, že môže prísť pozitívna zmena“

3192 | 7 min

Chronická bolesť chrbta je limitujúcim faktorom v živote každého, koho postihne, tým skôr, ak ide o aktívneho človeka s množstvom záľub, ku ktorým je skrátka potrebné „byť fit“. Nájsť rýchle a účinné riešenie pre liečbu svojej dlhodobej bolesti chrbta bolo pre pani Pavlu Kadlecovú hlavným impulzom zveriť sa do starostlivosti špecialistov Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta EuroPainClinics v Prahe. O svoju osobnú skúsenosť s liečbou na klinike sa teraz delí v otvorenom rozhovore.

Kedy sa u vás bolesť chrbta prvýkrát prejavila a ako dlho toto obdobie spojené s bolesťou trvalo?
Bolesť chrbta, resp. lumbálnej (bedrovej) chrbtice a slabín sa začala prejavovať zhruba pred štyrmi roky. Asi tak na jeseň roku 2017 som pociťovala nesmiernu bolesť v pravom bedrovom kĺbe, slabinách a prednom stehne. Od polovice roku 2018 nastala progresia. Občas, najmä pri dlhšej chôdzi, som „ťahala PDK“, teda pravú dolnú končatinu. Vzhľadom na to, že sa venujem turistike, kde sa predpokladajú náročnejšie túry a výstupy, musela som ubrať vo výkonoch. Keď sa vyjadrím presnejšie a lepšie, nemohla som si dlhšiu chôdzu dopriať. Bolesť a „krívanie“ to nedovoľovali.

Čo bolo príčinou vašej bolesti chrbta? Akú liečbu ste najprv vyskúšali?
Príčinou mojej bolesti chrbta je zúženie kanála chrbtice a vysunutie medzistavcovej platničky, ktorá dlhodobo tlačí na koreň nervu. Liečila som sa najprv tak, že som používala masti, skúšala som Priessnitzov zábal, absolvovala som magnetorerapiu, masáže, cvičenia. Snažila som sa dodržiavať terapiu pokojom a vyhnúť sa preťažovaniu alebo prechladnutiu.

Ako bolesť chrbta ovplyvnila váš život, v čom vás najviac obmedzovala?
Bolesť ovplyvnila najmä psychiku. „Krívanie“, ťahanie nohy za sebou ma trápilo viac ako bolesť samotná. Ako som sa už spomenula, musela som obmedziť aktivity, pokiaľ išlo o turistiku, skrátiť trasy alebo spomaliť chôdzu. Často som musela výstup vzdať úplne. Takisto som mala obmedzený výkon v stolnom tenise. I keď ho hrám rekreačne, nemohla som ho hrať naplno, iba zopár minút a dávať pozor pomaly na každý pohyb. Plávať sa dalo celkovo bez obmedzenia. Myslím, že je to dobrá aktivita na chorý chrbát, treba však tiež dodržiavať isté pravidla vzhľadom na krčnú chrbticu.

Odkiaľ ste sa dozvedeli o klinike EuroPainClinics a prečo ste sa rozhodli ju navštíviť?
Kliniku EuroPainClinics objavil môj manžel a som mu za to veľmi vďačná. Potom som sama začala študovať ich webové stránky a dosť detailne som sa informovala o všetkom, čo táto klinika ponúka. Akú liečbu, aké výkony, kto ich vykonáva a pod. Pretože som za sebou mala rôzne vyšetrenia a liečbu prakticky žiadnu alebo nie takú účinnú, rozhodla som sa pre kliniku.

Čo vás na liečbe zaujalo, mali ste už vopred informácie o miniinvazívnej a endoskopickej liečbe chrbta?
Informácie o liečbe chrbta na klinike som si prečítala na webe kliniky. Dôvodom rozhodnutia bola istá nádej, že môže nastať pozitívna zmena. Dôvodom bola určite aj zvedavosť. Prečítala som si recenzie pacientov a tie rozhodnutie nielen posilnili, ale aj urýchlili. Je nutné vopred vyplniť dotazník, dodať potrebné materiály – o doterajšej liečbe, výsledky magnetickej rezonancie, správy od neurológa, ortopéda a iných odborných špecialistov. Potom ma mohli kontaktovať a ponúkli mi termín konzultácie.

Aký typ zákroku ste v EuroPainClinics podstúpili a aký ste mali z vlastnej liečby pocit?
Podstúpila som zatiaľ dve ošetrenia injekčným podaním liečiva, a to do nervového koreňa a SI kĺbu ako príčiny bolesti. Liečba nie je nijako bolestivá. Ja osobne som ju nevnímala už len preto, že pri zákroku lekár i asistentka v pravej chvíli oznámia, aký krok podniknú. Človek sa tak nemusí báť toho, „čo príde“. Moment prekvapenia môže byť nepríjemný tak po psychickej, ako aj fyzickej stránke.

Ktorí z lekárov vám v EuroPainClinics poskytovali liečbu a starostlivosť? Boli ste spokojná s ich prístupom a celkovo so starostlivosťou na klinike?
Konzultácie, liečbu aj starostlivosť mi poskytuje nesmierne láskavý, erudovaný, empatický pán doktor Tirpák. Stopercentnú starostlivosť, záujem, ústretovosť mi takisto poskytujú sestričky, recepčné, asistentky. Sú milé, konajú rýchlo a profesionálne. Celý personál by mohol slúžiť ako vzor tam, kde taká starostlivosť chýba. Je veľké plus pre pacienta, ak sa s takými ľuďmi stretne a je v ich opatere.

Získali ste po zákrokoch a máte aj teraz od lekárov a sestier všetky potrebné informácie a odporúčania na to, aby sa váš zdravotný stav udržal?
V kontakte s klinikou som stále. Poskytuje aj niečo navyše, s čím sa pacient nestretáva, prípadne len sporadicky. Sestrička po výkone na druhý deň zavolá a zaujíma sa o stav, či bolesť ustupuje, či je vidieť nejaké zlepšenie. To sa opakuje po uplynutí ďalších štyroch dní a potom ešte asi po desiatich dňoch. Údaje o mojom momentálnom stave si sestra zaznamenáva do karty pacienta. Takéto konanie považujem za veľmi pozitívne. Už len pre dobrý pocit, že má klinika skutočný záujem o pacienta a jeho stav po zákroku.

Na čo sa teraz, so zlepšením svojho zdravotného stavu, najviac tešíte?
Teší ma, že svoje aktivity môžem vykonávať bez obmedzenia. Pohyb mi teraz zasa prináša radosť, pretože nekrívam. Bolesť je menšia a skôr nárazová. Predtým som trpela bolesťou väčšou a v niektorých dňoch bola nepretržitá.

Prezradili by ste nám niečo bližšie o sebe – čo sa týka vášho povolania, koníčkov, čím sa rada zaoberáte, aká aktivita vám robí radosť?
I keď som už seniorka, mám stále veľa záľub a aktivít. Zo športových aktivít vymenujem plávanie, cvičenie na veľkej lopte, stolný tenis, turistiku. Rada čítam, navštevujem divadlá, koncerty, cestujem a v neposlednom rade rada píšem eseje a poviedky. Hovorím dvoma cudzími jazykmi. Teraz študujem španielčinu.

Odkázali by ste niečo ostatným ľuďom s bolesťami chrbta, ktoré možno dôsledne neriešia alebo nevedia o všetkých možnostiach, kde získať informácie?
Ľuďom, ktorí majú problémy s chrbtom a trápi ich bolesť, by som určite poradila, aby sa obrátili na kliniku. Ľudia sú väčšinou po nevydarených liečbach apatickí a zbytočne sa vzdávajú. Je potrebné stále hľadať pomoc ďalej. A tak ako ja nájsť tých správnych odborníkov, ktorí chcú a vedia pomôcť.

Ďakujeme za rozhovor, prajeme pevné zdravie a veľa ďalších zdolaných kilometrov!

Paní Pavla Kadlecová s tímom EuroPainClincis Praha: ošetrujúci lekár a vedúci lekár EuroPainClinics Praha MUDr. Róbert Tirpák, FIPP (foto hore), hlavná sestra Dagmar Taschnerová, sestra Gabriela Bouchnerová, klinická koordinátorka Adéla Slabiňáková (foto dole) 

Foto: Archiv Pavly Kadlecové