Bolesť chrbta sprevádza mnoho mýtov a poloprávd. Čomu teda veriť? 

1395 | 7 min

EuroPainClinics

Aj keď sa môže zdať, že bolesť chrbta sa týka výhradne starších ročníkov, opak je, bohužiaľ, pravdou. Najviac s ňou bojujú ľudia medzi štyridsiatimi a šesťdesiatimi rokmi, ale nevyhýba sa ani mladším, deti nevynímajúc. Preto je téma bolesti chrbta medzi ľuďmi taká diskutovaná. Na čo si však musíme dať pozor, je celý rad mýtov a poloprávd, ktoré sa s obľubou šíria a málokedy pri bolesti chrbta pomôžu. Potrebuje boľavý chrbát absolútny pokoj na lôžku? Pomôže nášmu chrbtu sedieť neustále rovno? MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedúci lekár Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta EuroPainClinics v Prahe, vysoko špecializovaného zdravotníckeho pracoviska so zameraním na liečbu koreňového syndrómu chrbta, upozorňuje na mýty a polopravdy, ktoré sú s bolesťou chrbta často spájané.

Bolí ťa chrbát? Ľahni si do postele, na gauč a odpočívaj

V tomto prípade ide o určitú polopravdu. „V akútnej fáze bolesti chrbta môže byť odpočinok skutočne užitočný, pomáha k upokojeniu bolesti a urýchľuje uzdravenie. No akútna fáza trvá obvykle len niekoľko dní, povedzme deň alebo dva. Následne už je určite dobré dopriať chrbtu pohyb,“ radí MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, a doplňuje:„Stačí pár cvikov, zatiaľ pár minút zameraných na stred tela, tzv. core, ktorým označujeme skupinu svalov hlbokého stabilizačného systému. Ich posilnením docielime správne a aktívne držanie tela, môžete odstrániť ťažkosti s bolesťami chrbta, krčnej chrbtice, ale aj bedrových kĺbov, kolien a ramien. Pokiaľ si potom zvyknete na pravidelné cvičenie, je to ideálne.“


Športujem, takže bolesť chrbta sa ma netýka

Bohužiaľ, toto nie je pravda. Ani pri pravidelnom športe neexistuje žiadna záruka. Dokonca aj dobrí športovci môžu trpieť bolesťou v chrbte. To, že športujete, negarantuje, že máte správne držanie tela. Výrazne záťažové sú jednostranne zaťažujúce športy. Ideálna je rovnováha medzi záťažou a relaxom, správne precvičovanie svalov, ale tiež ich uvoľňovanie. Rizikové sú, tak pri zamestnaní, ako aj pri športe, neprirodzené, alebo neprirodzene dlhé vynútené polohy. Dlhodobé nesprávne držanie tela totiž môže spôsobiť nepravidelnú deformáciu medzistavcovej platničky a časom môže dôjsť dokonca k jej hernii. Potom môžu prísť zdravotné komplikácie, ktoré vám veľmi znepríjemnia každodenné fungovanie.„S vysunutím medzistavcovej platničky sa veľmi často spája vznik tzv. koreňového syndrómu. Medzi jeho typické prejavy patrí silná bolesť chrbta v bedrovej oblasti „vystreľujúca“ jednostranne do dolných končatín. Pri koreňovom syndróme máte problém stúpnuť si na špičky alebo zdvihnúť nohu pri kráčaní hore schodmi, silná bolesť v bedrách vám zabráni urobiť predklon alebo záklon. Pri neliečení vás môže celkom vyradiť z bežného života,“doplňuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.


Budem sedieť rovno a chrbát ma nebude bolieť

O tom, že by sme sa nemali pri sedení na stoličke hrbiť, vieme asi všetci. Keď sa však budete vehementne snažiť a dlho sedieť rovno a nehybne, ani tým svojmu chrbtu radosť neurobíte. Rovnako ako vo všetkom, aj v tomto prípade platí všetko s mierou. Strnulý posed uvoľnite a z času na čas sa oprite o operadlo stoličky, nohy nechajte na zemi a bedrovú časť chrbtice ponechajte mierne zakrivenú. Ani tak však nemáte vyhrané. „Celodenné sedenie je ideálne preložiť niekoľkokrát denne, alebo aj niekoľkokrát za hodinu, státím alebo chôdzou. Môžete sa prejsť do kuchynky po kávu alebo len obísť kanceláriu dookola. Takisto môžete sedenie kompenzovať aspoň krátkou pohybovou aktivitou po práci v priebehu večera,“radí MUDr. Róbert Tirpák, FIPP. Uvidíte, že nejakú zámienku či dôvod si pre túto zmenu počas dňa určite nájdete.


Raz problémy s chrbtom, navždy problémy s chrbtom

Áno, aj s týmto mýtom sa, bohužiaľ, medzi ľuďmi stretávame. Bolesť chrbta je u ľudí veľmi častým javom, čo však neznamená, že s ňou musí mať problém stále dookola. Každá bolesť má svoju príčinu,“komentuje MUDr. Tirpák. „Preto určite nepodceňujte prevenciu – hýbte sa, vždy k cvičeniu zaraďujte pretiahnutie, nedvíhajte ťažké predmety, a keď, tak správne za pomoci svalov nôh a sedacích svalov, snažte sa mať kontrolu nad svojou telesnou hmotnosťou a ideálne nefajčite. Väčšina bolesti v chrbte zmizne za pár dní a nemusí sa už nikdy opakovať. Pri bolesti chrbta, ktorá sa počas ďalších dní zhorší, alebo ide už o chronickú bolesť trvajúcu dlhšie než 3 mesiace, určite vyhľadajte pomoc odborníkov. Napríklad na objednanie na Kliniku miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta, špecializujúcu sa najmä na liečbu koreňového syndrómu v súvislosti s herniou diskov či bolesťou chrbta po operácii, je možné využiť celkom zadarmo službu E-konzultácie. Tento interaktívny nástroj dostupný na www.europainclinics.czumožňuje pacientom z pohodlia domova konzultovať so špecialistami zdravotný stav ešte pred samotnou návštevou kliniky a predovšetkým získať informáciu o tom, či je ich zdravotná indikácia vhodná na liečbu miniinvazívnym a endoskopickým výkonom.“


Bolesť chrbta vyrieši jedine operácia

Chronická bolesť chrbta, tzn. bolesť trvajúca dlhšie než tri mesiace, predstavuje pre ľudský organizmus výraznú záťaž. Nielenže vás obmedzuje po fyzickej stránke, ale môže viesť aj k narušeniu vašej psychickej rovnováhy, pretože ste obmedzení vo vašom spoločenskom, rodinnom aj pracovnom živote. A vo vašej hlave svieti červený varovný nápis „OPERÁCIA“, ďalšia z poloprávd spojená s bolesťou chrbta. Neustály pokrok so sebou prináša nové metódy. „V dnešnej dobe už môžete okrem konvenčnej liečby zvoliť aj unikátne miniinvazívne a endoskopické metódy, ktoré sú veľmi presné a účinné. Zákroky prebiehajú najčastejšie v lokálnej anestézii a trvajú podľa typu od 30 do 90 minút. Robí sa v ambulantnej starostlivosti a v režime tzv. jednodennej chirurgie. To znamená, že pacient sa po zákroku a zhruba dvoch pokojových hodinách na lôžku môže vrátiť domov. Získate tak veľmi rýchle, ale zároveň aj čo najšetrnejšie riešenie svojich ťažkostí, ktoré v prípade hernie medzistavcovej doštičky a koreňového syndrómu môžu cielene vyriešiť dlhodobú bolesť chrbta,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.