Autológna plazma v liečbe bolesti chrbta a kĺbov

1175 | 5 min

Krv – tekutina života je pre naše telo nenahraditeľná. Skladá sa zo špecializovaných buniek rozpustených v krvnej plazme. Vysoko prospešné a regeneratívne účinky bioaktívnych látok krvnej plazmy sú využívané pri liečbe bolesti mnohých anatomických štruktúr, vrátane bolesti chrbta a kĺbov.

Moderný typ regeneratívnej liečby

Súčasná medicína využíva na liečbu rad látok biologického pôvodu, či už sa jedná o kmeňové bunky, mikroorganizmy, tkanivá alebo tekutiny, ako sú krv a krvná plazma. Ich vlastnosti môžu priaznivo pôsobiť na zlepšenie a obnovu imunitného systému, čo pozitívne ovplyvňuje vývoj mnohých ochorení.

Krv a krvná plazma

Okrem krvnej plazmy, ktorá tvorí zhruba 50 až 55 % krvi, sú základnými prvkami krvi takzvané krvné elementy. Patria medzi ne červené krvinky (erytrocyty), ktoré zohrávajú úlohu pri transporte kyslíka, biele krvinky (leukocyty), ktoré sú súčasťou funkcie imunitného systému a krvné doštičky (trombocyty) – bunkové úlomky, ktoré sú nepostrádateľné pre správnu zrážanlivosť krvi (koaguláciu). Krvná plazma je žltkastá tekutina, ktorá obsahuje asi 90 % vody a jej objem činí u človeka asi 5 % hmotnosti, zdroje uvádzajú 2,8 až 3,5 litra. Okrem vody obsahuje ďalšie látky ako bielkoviny, hormóny, enzýmy, vitamíny, minerálne látky, glukózu a anorganické soli.

Autológna plazma a jej aplikácia v EuroPainClinics pod precíznou RTG (röntgenovou) aplikáciou

Autológna plazma bohatá na doštičky je krvná plazma získaná z vlastnej krvi pacienta, ktorá je centrifugáciou „zahustená“ a tým je v nej zvýšená koncentrácia krvných doštičiek, ktoré sú predovšetkým zodpovedné za regeneračný efekt liečby. Krvné doštičky sú bunky, ktoré v tele začínajú proces hojenia pri poranení a sú preto vybavené množstvom rastových faktorov a iných pôsobkov, ktoré napomáhajú zníženiu bolestivosti a regenerácii poškodených tkanív.

Na pracoviskách EuroPainClinics pri vybraných typoch bolesti chrbta a kĺbov poskytujeme liečbu autológnou plazmou, ktorá je aplikovaná výhradne pod precíznou a bezpečnou RTG navigáciou, prípadne USG (ultrasonografia). Tým je zaručená jej presná aplikácia do postihnutej štruktúry, kde sa tak môžu naplno rozvinúť jej regeneračné účinky. Ďalším kľúčovým faktorom úspešnosti liečby je, popri kvalitnej príprave, aj predchádzajúca precízna diagnostika a nájdenie potenciálneho zdroja ťažkostí, ktoré vykonávame obdobne, ako v prípade ostatných liečebných modalít poskytovaných na našich pracoviskách.

Kedy je liečba autológnou plazmou vhodná?

Ak vás trápi bolesť niektorej z nasledujúcich štruktúr, môžete byť vhodným kandidátom na aplikáciu RTG navigovanej autológnej plazmy. Najčastejšie sa jedná o tieto štruktúry:

Medzistavcové (facetové) kĺby na chrbtici
Sakroiliakálny (SI) kĺb
Bedrový kĺb
Kolenný kĺb
Ramenný kĺb
Epikondilitídy (tenisový lakeť, golfový lakeť), ai.

Táto terapia využívajúca vysoko prospešné účinky z koncentrátu krvných doštičiek vlastnej krvi je špecifickým typom liečby. Vyjadrenie odborného lekára je preto nevyhnutné a terapii predchádza vždy konzultácia so špecialistom na miniinvazívnu a endoskopickú liečbu chrbta, ktorý odporučí aplikáciu autológnej plazmy ako vhodnú metódu liečby konkrétnych zdravotných ťažkostí. Pokiaľ vás táto liečebná metóda zaujala, neváhajte sa svojho lekára opýtať na jej využitie vo vašom prípade. Lekár vám tiež odporučí optimálny počet aplikácií. Aplikácia autológnej plazmy je nadštandardnou terapiou, ktorá nie je hradená žiadnym zdravotným poistením. Tento typ liečby je teda vykonávaný výhradne podľa vášho zváženia a s vašim súhlasom.

Ako sa aplikácia vykonáva a ako sa na ňu pripraviť

Najprv vám bude obvyklým spôsobom odobraných 10 až 80 ml krvi do špeciálnych skúmaviek. Následne je krv spracovaná dvojitou centrifugáciou, vďaka ktorej sa získa koncentrát plazmy bohatej na doštičky, a ktorá je následne navigovanou injekciou aplikovaná do cieľovej štruktúry. Celý proces trvá asi 30 minút. Vzhľadom na to, že sa jedná výhradne o vašu vlastnú plazmu a krvné doštičky, je liečba minimálne zaťažujúca a bezpečná, s veľmi malým rizikom komplikácií. Výhodou je presná aplikácia pod kontrolou röntgenu (RTG) alebo ultrasonografia (USG) pre vysokú účinnosť zákroku, a ambulantné prevedenie bez hospitalizácie.

Na aplikáciu autológnej plazmy nie je vyžadovaná špeciálna príprava. Večer pred terapiou je iba odporúčané vypiť dva litre vody, vhodné je obmedziť alkohol, fajčenie a stravu bohatú na tuky. V čase 5 až 7 dní pred terapiou sa neodporúča užívať protizápalové lieky zo skupiny nesteroidných antiflogistík (NSAID – napr. ibuprofén, ketoprofén a i., pri bolestiach uprednostnite paracetamol). Prekážkou aplikácie je však akútne alebo chronické ochorenie, kde je nutné najprv dosiahnuť úplné uzdravenie.

Prípady, kedy nie je krvná plazma doporučovaná (tzv. kontraindikácie), sú ochorenia krvi, sepsa, infekčné ochorenia, onkologické ochorenia či alergie na heparín.

Zdroje:

Textový archív EuroPainClinics
www.wikipedia.org/krvniplazma
www.wikiskripta.eu
/krv