Z vašich príbehov: „Dnes už viem, že by som na klasickú operáciu platničky nešla.“

5305 | 4 min

Klinika miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta EuroPainClinics v Prahe poskytuje precíznu diagnostiku a liečbu chronickej bolesti vrátane liečby koreňového (radikulárneho) syndrómu bedrovej chrbtice. Medzi pacientky pražskej kliniky patrí aj pani Věra Milojkovičová, ktorá sa rozhodla podeliť sa o svoj príbeh.

Pani Milojkovičovú postihli zhruba pred 10 rokmi silné bolesti chrbta, vzniknuté zrejme v dôsledku dlhodobej záťaže, ktorú vyžaduje jej profesia kozmetičky. Po šiestich mesiacoch sa jej stav nepodarilo nijako zlepšiť, ba naopak, posledné tri mesiace sa už nemohla prakticky pohybovať, iba ležala, nepracovala.

Bolesť chrbta u mňa pretrvávala takmer deväť mesiacov, jej intenzita sa stále stupňovala a posledné tri mesiace som mohla už len ležať. Psychicky som bola na dne a bohužiaľ bolo nutné nasadiť aj antidepresíva. Znovu som sa učila chodiť, bolo to šialené, bez manžela by som to nezvládla,“ doplňuje Věra Milojkovičová. V tom čase sa pani Milojkovičová liečila farmakami, užívala lieky proti bolesti, ale bez väčšieho efektu, podstúpila sériu infúzií – „kvapkačiek“, ktoré nepomohli, nemohla pracovať. „Vzhľadom na už 7 mm prolaps platničky mi „hrozila“ operácia. Tu som ale, aj po porade so známymi aj mojimi zákazníčkami, ktorí na operácii chrbta boli a u väčšiny sabolesť zase vrátila, nechcela podstúpiť“, uvádza pani Milojkovičová a zároveň dodáva: „Dnes už viem, že by som na klasickú operáciu vyskočenej platničky nešla. Od lekárov z odboru som síce dostala pochvalu, že som bolesť počas toho dlhého obdobia „ustála“, operácia ale rieši asi 30 % problému. Mám zákazníčky mladšie ako ja a sú po niekoľkých málo rokoch dvakrát aj trikrát reoperované. V tomto smere mám teda jasno.“

Po konzultácii s ďalším lekárom jej bolo odporúčané skúsiť ešte režim pokoja, respektíve hlavne ležať. Po troch mesiacoch na lôžku bolesti ustali a ďalších 10 rokov o sebe nedali prakticky vedieť.

Situácia sa ale zmenila počas minulého leta, keď sa bolesti objavili znovu. Záchvat bol navyše ešte omnoho silnejší ako v prvom prípade a pani Věra tak počas troch mesiacov, tzn. ešte pred vianočnými sviatkami, nebola schopná pohybu.

Bola  som nešťastná, vydesená. Manžel si tohto faktu bol evidentne vedomý, pretože sám začal riešiť, čo s tým. V podstate vďaka nemu a skutočnosti, že pozná MUDr. Buriánka, som sa dostala na kliniku EuroPainClinics, o ktorej som dovtedy nemala ani tušenia,“ doplňuje pani Věra.

Najviac som bola prekvapená tým, že ihneď po zákroku ustúpila najväčšia bolesť, a potom, že zákrok bol úplne bezbolestný. Keby som to sama nezažila, neverila by som,“ komentuje Věra Milojkovičová a dodáva: „Neskutočný bol aj fakt, že z kliniky som odchádzala domov v sede, a že za ďalších 24 hodín som bola celkom bez bolesti. Dnes sa cítim stále výborne. Samozrejme na odporúčanie lekárov dodržujem určité zásady – nesmiem skákať, z postele vstávam z boku, nejdem pri pohybe do rotácie, nezdvíham nič ťažké, nikdy nesedím s nohou cez nohu, sedím vzpriamene. Avšak teraz už viem, na koho sa pri prípadnom ďalšom probléme s dôverou obrátiť a tento krok odporúčam všetkým, ktorých bolesť chrbta trápi. Navyše liečbu na klinike EuroPainClinics hradí zdravotná poisťovňa, čo je jej ďalšie pozitívum.“ 

IMG_3523