Komplexná zdravotná starostlivosť od diagnostiky po operačný výkon, unikátnosť pracovísk EuroPainClinics

2146 | 4 min

EuroPainClinics

Pacient s dlhodobou bolesťou chrbta prirodzene vyhľadáva všetky dostupné spôsoby, ako si od bolesti rýchlo uľaviť. Obvykle nastáva „kolotoč“ návštev lekárov, vyhľadávanie špecialistov, užívanie liekov od bolesti, cvičenie, rehabilitácia, infúzie, pokojový režim a podobne. Niekedy sa úľava dostaví, často však efekt terapií nespĺňa predstavy. Na pracoviskách Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby je výhodou predovšetkým to, že špecializovaným typom diagnostiky a liečby poskytujeme starostlivosť precízne a komplexne, čo šetrí čas a významne ovplyvňuje rýchlejší proces zotavenia.


Precízna dagnostika je základ

Základom liečby na našich pracoviskách je precízna diagnostika bolesti chrbta. Tento krok je kľúčový na určenie toho, akú liečbu budete potrebovať – vďaka špecializovanej diagnostike je možné presne identifikovať a lokalizovať zdroj bolesti a stanoviť najvhodnejšiu liečebnú metódu v rámci komplexného liečebného plánu. Na to používame niekoľko typov tzv. diagnostických výkonov, ktoré sa zameriavajú na najčastejšie zdroje bolesti: nervové korene, medzistavcové platničky, medzistavcové kĺby a SI (sakroiliakálny) kĺb, čiže „esíčko“.


Ako precízna diagnostika chrbta prebieha
Po tom, ako lekár odoberie anamnézu, realizuje klinické vyšetrenie a vyhodnotí nálezy magnetickej rezonancie, ktorá je dôležitou a relevantnou metódou zobrazujúcou aktuálny stav chrbtice, následne vykoná tzv. intervenčný test (presným aplikovaním lokálneho anestetika ihlou k daným nervovým štruktúram), ktorý potvrdí, či uvažovaný zdroj bolesti je správny. Výkony trvajú do 30 minút a v mnohých prípadoch už niektoré z nich môžu uľaviť od bolesti. Pacient po výkone ďalej sleduje intenzitu svojej bolesti, ktorá je monitorovaná a vyhodnocovaná. Ak je potrebné, pristupujeme v rámci liečebného plánu k ďalším výkonom, ktoré vedú k zlepšeniu  zdravotného stavu pacienta.


Ako sa miniinvazívne a endoskopické výkony vykonávajú

Miniinvazívne výkony prebiehajú pod presnou a cielenou kontrolou RTG mobilného C-ramena a využíva sa pri nich napr. pulzná a tepelná rádiofrekvencia. Pokročilé endoskopické výkony, ktoré sú tiež označované ako „perkutánne“, čiže „vedené cez kožu“, sa navyše okrem kontroly RTG C-ramena vykonávajú pod dohľadom endoskopickej kamery. Prostredníctvom nej sa na obrazovku prenáša obraz toho, čo sa deje v epidurálnom priestore pri zákroku, čo umožňuje operatérovi presné a bezpečné ošetrenie zdroja bolesti. Prednosťou výkonov je najmä ich šetrnosť. Pri výkone sa vytvára iba jeden operačný otvor s veľkosťou zhruba 8 až 10 mm a po ukončení výkonu sa kožný rez zašije jedným alebo dvoma stehmi. Výkony sa robia v lokálnej, l’ahkej a len zriedkavo celkovej anestézii a čas sa podľa typu výkonu pohybuje od 30 do 90 minút. Výkony prebiehajú v režime jednodennej chirurgie, to znamená, že pacient sa po odporúčanom, zhruba dvojhodinovom čase odpočinku vracia domov.


Zákrokom sa naša starostlivosť nekončí

Na pracoviskách EuroPainclinics navrhujeme pre každého pacienta presný a konkrétny liečebný plán a zdravotný stav pacienta je po celý čas jeho liečby kontinuálne sledovaný. Po endoskopickom zákroku pacient dostane podrobné režimové a pohybové odporúčania na dlhodobé udržanie telesnej kondície. Ak treba, v rámci liečby je na odporúčanie špecialistu poskytované špeciálne funkčné stabilizačné cvičenie, ktorého cieľom je náprava nesprávnych pohybových vzorcov pre úľavu od bolesti chrbta a pohybového aparátu. Pre vybrané indikácie bolesti chrbta a kĺbov môže byť špecialistom na miniinvazívnu a endoskopickú liečbu chrbta odporučená biologická liečba vlastnou krvnou plazmou, ktorá je na pracoviskách EuroPainClinics aplikovaná výhradne pod precíznou a bezpečnou RTG navigáciou, čo garantuje cielené dopravenie unikátnej látky priamo do miesta postihnutého tkaniva, kde sa môžu naplno prejaviť jej účinky.


Je bolesť chrbta vaším dlhodobým problémom a chcete sa informovať, či miniinvazívna a endoskopická liečba môže pomôcť aj vám?  Využite bezplatnú službu E-konzultácie práve teraz!