Koreňové nervy ako častá príčina bolesti chrbta

1536 | 2 min

Miechové nervy vychádzajú z miechy medzerami medzi stavcami, ktoré od seba držia ploché chrupavkové vankúšiky – medzistavcové platničky. Tu nervy prechádzajú, rozdelené na predné a zadné miechové nervové korene, z ktorých každý sa skladá z radu menších „korienkov. Ako súvisí s bolesťou chrbta a aké možnosti liečby ponúkame?

Korene miechových nervov sú najčastejšie vystavené útlaku či mechanickému dráždeniu pri vysunutí medzistavcovej platničky či zúžení epidurálneho priestoru. Bolesť sa prejavuje súborom príznakov označovaným ako koreňová (radikulárna) bolesť, s typickým šírením z dolnej časti chrbta do dolnej končatiny. Môže byť ďalej prejavom akútnej bolesti chrbta v dôsledku ischias.

Typická je ostrá, bodavá, pálivá bolesť šíriaca sa do dolnej končatiny, mravčenie, brnenie, neschopnosť stúpnuť si na pätu či na špičku, strata citlivosti a svalovej sily v končatine.

Na zistenie, či pôvodcom bolesti sú skutočne koreňové nervy, vykonávame v rámci precíznej diagnostiky bolesti chrbta ambulantný diagnostický výkon „Koreňová blokáda pod RTG kontrolou“. Ide o cielenú injekčnú aplikáciu liečiva do epidurálneho priestoru v oblasti postihnutých nervov alebo do chrbticového kanála ku konkrétnemu nervu. Dĺžka výkonu je do 20 minút. V prípade potreby využívame širokú škálu ďalších terapeutických výkonov.

Chcete sa informovať o možnosti liečby a objednania?
Využite bezplatnú službu E-konzultácia ešte dnes!
www.ekonzultacia.sk

Zaujala vás téma? Zistite viac v článku tu: