MUDr. Róbert Rapčan (nielen) o bolesti chrbta v TV relácii Moja diagnóza

573 | 2 min

Populárna televízna dokumentárna relácia slovenskej televízie RTVS Moja diagnóza sa zaoberala bolesťou chrbta, ktorú spôsobujú fazetové alebo medzistavcové kĺby na chrbtici. Inovatívnu endoskopickú techniku liečby predstavil jej autor MUDr. Róbert Rapčan, FIPP, MBA, PhD., medicínsky riaditeľ EuroPainClinics.

Dokument zachytáva liečbu bolesti fazetových kĺbov z niekoľkých vzájomne sa prelínajúcich hľadísk: pohľadu odborníkov, inovácie v liečbe, skúseností pacientov a prínosu pohybovej aktivity pre dobrú fyzickú kondíciu pacienta.

MUDr. Róbert Rapčan sa ako popredný medzinárodný špecialista na intervenčnú liečbu bolesti zameriava na význam včasnej a presnej diagnostiky, ktorá umožňuje identifikovať fazetové kĺby ako zdroj bolesti chrbta a predstavuje inováciu v endoskopickej metóde ošetrenia fazetových kĺbov, ktorou je autor. Princíp novej techniky, ktorá pacientovi umožňuje nielen redukciu bolesti, ale zlepšuje aj pohybový rozsah kĺbu, vysvetľuje priamo pri výkone na operačnej sále. Paralelne s medicínskou stránkou necháva MUDr. Rapčan nahliadnuť aj do svojho súkromného priestoru, v ktorom hrá významnú úlohu šport.

Výpovede pacientov zachytávajú stav diskomfortu, v ktorom sa človek s bolesťou chrbta ocitá. Ich osobné skúsenosti s priebehom liečby až po endoskopický výkon, absolvovanie fyzioterapie a vlastnú aktivitu pri liečbe v podobe cvičenia a športovania, sú inšpiráciou aj motiváciou pre každého. Na nevyhnutnosť rehabilitačnej zložky liečby ako súčasť komplexného terapeutického prístupu, zdravého životného štýlu vrátane pohybovej aktivity z hľadiska dlhodobého udržania dobrého zdravotného stavu pacienta poukazujú aj MUDr. Róbert Rapčan a fyzioterapeut Mgr. et Mgr. Miroslav Dlhoš, PhD.

Zaujímavý dokument môžete vidieť tu: Moja diagnóza (Na bolesť zad inak)