Imunita – základ zdravia. Čo na jej posilnenie?

Imunita je obranným štítom nášho organizmu, a práve v zimnom období je témou skloňovanou zo všetkých strán. Proti vírusom a baktériám je užitočné siahnuť po prínosných vitamínoch, mineráloch či doplnkoch stravy. Nezabúdajme však ani na zdravé potraviny a vyváženú stravu, ktoré priaznivo ovplyvňujú stav kostí, kĺbov a celej chrbtice a môžu pomôcť znížiť riziko mnohých ochorení s bolesťou chrbta a pohybového aparátu spojených.

Pripomeňme si tie, ktoré sú pre silnú imunitu a dobré zdravie doslova „evergreeny“.

Vitamín D je dôležitý pre správny rast a vývoj kostí, zubov, svalov a jeho pravidelné užívanie v správnom množstve napomáha k úľave od bolesti chrbta a znižuje napríklad riziko zlomenín, či mäknutie tkanív kostí vo vyššom veku. Vitamín C je pre dobrú imunitu tela nevyhnutným prvkom. Podobne ako vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika v tele, čo podporuje silné a zdravé kosti a pomáha proti bolesti chrbta.

Vitamíny skupiny B, najmä B1, B6 a B12, je pre ich zdraviu prospešné účinky ideálne užívať v kombinácii. Mnohé výskumy ukázali, že práve tieto vitamíny pomáhajú pri hojení zápalov nervov, čo je jedna z veľmi častých príčin bolestí dolnej časti chrbta. Vitamín E má antioxidačné účinky, čo telo ocení napríklad pri zápaloch poškodeného tkaniva chrbta.

Rovnako sa naše telo nezaobíde bez ďalších základných stavebných kameňov v podobe minerálnych látok. Kto z nás nepozná z detstva: „Pi veľa mlieka a jedz jogurty, budeš mať tvrdé kosti!“ Vápnik je najhojnejším minerálom zodpovedným za pevnosť kostí a zubov, je ho však potrebné aj pre ďalšie telesné funkcie, napríklad pre činnosť nervového systému alebo pre zrážanlivosť krvi. Je preto nutné dbať na jeho rovnováhu – úbytok vápnika vedie k rednutiu kostnej hmoty a náchylnosti na osteoporózu.

Magnesium čiže horčík je ďalší minerál hojne obsiahnutý v kostiach a úplne nevyhnutný pre funkcie nervového systému aj celý rad biochemických procesov v tele. Jeho nedostatok sa prejavuje bolesťou hlavy, vyčerpanosťou a svalovou únavou, ktorá sa môže odraziť aj na bolesti chrbta.

Zaujala vás téma? Celý článok čítajte tu:


Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!

Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.

Bezplatná E-konzultácia