1. ročník EuroPainClinics Horský beh Bardejov má svojich víťazov!

1665 | 11 min

Sobota 5. septembra patrila všetkým priaznivcom bežeckého športu, ktorí sa rozhodli preveriť svoje osobné limity v náročnom horskom teréne. Na štartovú čiaru 1. ročníka pretekov EuroPainClinics – horský beh Bardejov sa na hlavné trasy krosového polmaratónu na 22 km a Kúpeľnej sedmičky na 7 km postavilo viac než 200 pretekárov a pretekárok.

Prvej septembrovej sobote vládlo príjemné slniečko a ideálne počasie nahrávalo pretekom do kariet po celý deň. Vstupný areál pretekov s registráciou pred reštauráciou Srdiečko pri hoteli Alexander v Bardejovských kúpeľoch od rána zaplňovali bežci všetkých vekových kategórií, prevažne z miestnych, ale aj vzdialenejších lokalít, medzinárodný presah pretekov predstavovala skupina pretekárov z Poľska. Skvelú atmosféru podčiarkovalo sprievodné slovo populárneho moderátora Fajn Rádia Marcela Forgáča, ktorý po celý čas pretekov intenzívne zásoboval účastníkov informáciami, presnou dávkou zábavy a vtipných postrehov, to všetko na pozadí hudobných „bômb“ DJ Bobra.

Výzvu pretekať v horskom teréne prijali mnohí účastníci prvýkrát: „Som z Bardejova a bežím 22 km. Terén viac-menej poznám, mám okolie tu na bicykli prejazdené, ale nebežal som to ešte nikdy,“ rekreační bežci aj na prvý pohľad už ostrieľaní bežeckí matadori. Zašportovať si prišli aj celé rodiny: „Prišli sme vyskúšať, manžel beží 7 km a moje dve deti preteky na 200 a 400 m,“ usmievala sa sympatická mamička z Bardejova. Medzi pretekárov sa postavil aj slovenský reprezentant v behu na lyžiach a jeden z najväčších favoritov, bardejovský rodák Ondrej Benka-Rybár, ktorý so smiechom uviedol: „Poznám tento terén, Maguru, Zborovský hrad, ale toto bude moja prvotina, tak uvidíme.“ Senzačný záujem účastníkov ocenil pred začatím tiež MUDr. Robert Rapčan, hlavný organizátor pretekov:„Účasť je oveľa vyššia ako sme očakávali, čiže spokojnosť je veľmi veľmi vysoká! Ja sám pobežím 22 km a dúfam, že dobehnem.“ (smiech)

Po ukončení registrácie už súťažný adrenalín doslova visel vo vzduchu a nastal čas odštartovať preteky. Športový riaditeľ pretekov Peter Sidorják zopakoval propozície hlavných trás a potom sa už s prvým výstrelom vydala plná stovka bežcov na 22 km dlhú trasu s viac než 1 000 m prevýšením cez Bardejovské kúpele, Zborovský hrad a Stebnícku Maguru. Následne vyštartovalo 84 pretekárov a pretekárok na 7-kilometrovej trati s prevýšením viac než 180 m. Na sedemkilometrovú trať sa v samostatnej kategórii vydala aj skupina pretekárov s Nordic-Walking palicami.

Zatiaľ čo dospelí bežci čelili výzvam tvrdých podmienok horského terénu, na štartovú čiaru pretekárskej dráhy sa v niekoľkých vekových kategóriách na trasách od 60 do 1 000 m postavili malí pretekári na Detské behy – od sotva štvorročných detí po dravších mladších aj starších žiakov. V bojovom zápale behu za „ujom v zlatej čiapke“, ktorý dôsledne strážil dĺžky trás, sa u najmenších objavili aj slzičky, ale všetky deti boli nakoniec právom odmenené medailami a sladkou pozornosťou. Tí najlepší sa postavili, samozrejme, na stupne víťazov pri záverečnom ceremoniáli.

Od pretekárskeho výstrelu neuplynula ešte ani polhodina a na horizonte dobehu sa už objavili víťazi sedemkilometrovej trasy. V kategórii mužov putovali obe prvé miesta do Poľska. Po víťazstvo si dobehol Marcin Wielosik s časom 27:51.3, o pár sekúnd ho nasledoval Sebastian Chłanda. Tretie miesto si vybojoval Slovák Tomáš Dorin. V kategórii žien si po prvé miesto dobehla Zuzana Hanusová z Prešova s časom 31:12.7. Druhé miesto obsadila Antónia Mihalčinová a tretiu priečku získala Mária Danielová.

Marcin Wielosik a Sebastian Chłanda, prvé dve miesta v Kúpeľnej sedmičke mužov.

Sebastian Chłanda, 2. miesto na 7 km, prišiel v sprievode svojej rodiny pretekať z poľskej Gorlice a bezprostredne po výkone vyjadril spokojnosť so svojím výsledkom a pochválil podmienky pretekov: „Bardzo fajna i szybka trasa, bardzo fajne oznakowanie!“

Sebastian Chłanda

Zuzana Hanusová z Košíc si dobehla po víťazstvo na 7 km trati Kúpeľnej sedmičky a svoje dojmy zhrnula: „Veľmi pekná trasa bola, taká ‚behavá‘, neboli tam brutálne výstupy, ja by som dala ešte viac (smiech), ale páčilo sa mi a s výsledkom som spokojná.“

Zuzana Hanusová
Z prvého miesta v kategórii na 1 000 m sa radoval žiak 4. triedy Jakub Hutka z Banskej Bystrice
Účastníkov pretekov pozdravila aj mnohonásobná slovenská majsterka v maratónskom behu Ingrid Petnuchová.

Deň sa pomaly prehupol do druhej polovice a to už boli publikom netrpezlivo vyzeraní prví borci krosového polmaratónu. S fantastickým časom 1:48:24.1 prebehol cieľom Roman Bak, v tesnom závese ho nasledoval favorizovaný Ondrej Benka-Rybár, o niekoľko sekúnd neskôr dobehol Damián Mock.

Víťazom pretekov na 22 km sa stal Roman Bak s famóznym časom 1:48:24.1

Kráľovnou krosového polmaratónu medzi ženami sa stala Jarmila Vitovičová s časom 2:14:24:6, ktorá dobehla ako dvanásta v poradí z celkového počtu všetkých krosových pretekárov. Svoje dojmy zhrnula bezprostredne po dobehu: „Boli to zaujímavé preteky, veľa výbehov aj zbehov, sem-tam náročné, samozrejme aj veľa chodenia. Nie som zvyknutá na takéto kopce, ale bol to zaujímavý terén, aj celé preteky.“

Jarmila Vitovičová

Zakončenia pretekov a slávnostného vyhlásenia výsledkov sa ujali hlavní organizátori a na stupne víťazov sa postavili:

Krosový polmaratón 22 km – muži

1. Roman Bak, Generali balans
2. Ondrej Banka-Rybár, ŠKP Vysoké Tatry
3. Damián Mock, ŠAKAL Kalša

Krosový polmaratón 22 km – ženy

1. Jarmila Vitovičová, ČergovRun
2. Zuzana Stanovčáková, Vranov nad Topľou
3. Antónia Kožušková, ČergovRun

Kúpeľná sedmička 7 km – muži

1. Marcin Wielosik, Visegrad Maratón Rytro, PL
2. Sebastian Chłanda, Grupetto Gorlice, PL
3. Tomáš Dorin, SK

Kúpeľná sedmička 7 km – ženy

1. Zuzana Hanusová, Alica, Košice
2. Antónia Mihalčinová, Bardejov 1
3. Mária Danielová, Sport Rysy Klub

Kompletné výsledky (umiestnenie a dosiahnutý čas) všetkých pretekárov a kategórií nájdete na webových stránkach www.epcrun.sk

Preteky EuroPainClinics horský beh Bardejov boli usporiadané za spoločnej spolupráce združenia EPC Pro Health Team a združenia BarRan o.z., ktoré iniciovalo úspešne nultý ročník pretekov už v minulom roku. Vďaka entuziazmu a vynikajúcej organizácii oboch partnerov sa podarilo naplniť hlavný cieľ – dosiahnuť široké regionálne povedomie o tejto športovej udalosti, prilákať na preteky a my veríme, že aj položenie základného piliera tradície, ktorá sa právoplatne zaradí do športovo-spoločenského života nielen Bardejova a okolia, ale aj medzi športové udalosti v kontexte celého Slovenska aj zahraničia.

Hlavní organizátori EuroPainClinics Horský beh Bardejov s absolútnymi víťazmi

Obrovské poďakovanie patrí hlavným organizátorom MUDr. Róbertovi Rapčanovi a MUDr. Jeanette Rapčanovej za EPC Pro Health Team, Petrovi Sidorjákovi za združenie BarRan o.z. za to, že umožnili svojím úsilím viac než trom stovkám účastníkov prežiť nevšedný deň plný zmysluplnej aktivity, príjemných zážitkov a dobre využitého času. Poďakovanie patrí sponzorom, ktorí sa na udalosti podieľali, menovite spoločnostiam Bardejovské kúpele a.s., R-Clinic s.r.o. Bardejov, Rysy Group a.s. Poprad (Sportrysy) za poskytnutie skvelého zázemia a venovanie odmien.

Tešíme sa dovidenia spolu s vami a pevne veríme aj s celým radom ďalších amatérskych aj profesionálnych atlétov, pri príležitosti budúceho ročníka pretekov EuroPainClinics – horský beh Bardejov 2021.

EPC Pro Health Team

Marcel Forgáč: „Tam, kde sú dobrí ľudia“

Moderátorom športovej udalosti EuroPainClinics – horský beh Bardejov bol obľúbený Marcel Forgáč, ktorému sme priamo na mieste položili niekoľko otázok 🙂

Marcel Forgáč a MUDr. Róbert Rapčan, hlavný organizátor preteku

Ako vidíte preteky, na akú trasu by ste sa dnes vydali vy sám?

Ja sám by som sa vydal na 7-kilometrovú. Som taký sviatočný bežec – i keď ani nie tak sviatočný, ale moje behy nikdy nepresiahli desať kilometrov. Mám obdiv ku každému, kto behá viac než desať kilometrov! Pokiaľ je tam ešte navyše prevýšenie ako v tomto prípade – čo si viem zhruba predstaviť Hrebienkami po Zbojnícku chatu –, tak to je jednoducho „nakladačka“. Obrovský obdiv k tým, ktorí „to dajú“!

Aký šport preferujete?

Najviac horolezectvo. Som organizovaný už od 15 rokov v TJ Lokomotíva, kde som začal liezť a on je to taký typický šport pre Popradčana. Terény do kopcov môžem, aj s ťažkým batohom, ale nie v takom tempe, ako sa predvádza tu. Mám však veľkú radosť z jednej veci, a to, že okrem „nadupaných borcov“ v rôznych vekových kategóriách dospelých sme tu mali aj ohromný počet detí. To je ďalší dôkaz toho, že to s dnešnými deťmi nie je také zlé, ako o nich s obľubou píšu sociálne siete a niektorí ľudia. Všetko je to o rodičoch a o tom, aký vzor im ukážu. Veď sa aj hovorí: „Ži slušne a deti sa pridajú.“

Váš profesijný záber je všestranný a široký, aký typ akcií najradšej moderujete?

Ďakujem za kompliment. Veľmi jednoducho – najradšej moderujem akcie, kde sú dobrí ľudia. To je presne v tomto momente. Byť s ľuďmi, ktorých spája ľubovoľná aktivita.

Poznáte tento región dobre, máte tu nejaké väzby?

Len tým, že som východniar a bol som tu už viackrát a je to nádherný kraj. Mám rád Šariš, milujem gotiku severného Slovenska, staré kráľovské mestá, kde aj Bardejov hral veľkú úlohu… takže Bardejov, to je husia koža.

Prezradíte nám, aký pracovný projekt vás čaká v blízkej budúcnosti?

Máme práve rozpracovaný projekt, ktorý by mal byť spustený koncom septembra. Zhodou okolností ide o športovú problematiku a je to relácia, ktorá vychádza z obľúbeného formátu BBC úspešne vysielaného už viac než 20 rokov. Sú tu dve družstvá, ktoré súperia proti sebe v športových otázkach – čo možno neznie ako príliš veľká zábava (smiech), ale do toho vstupuje dôležitý moment – kapitáni družstiev sú športovci, v našom prípade legenda slovenského zlatého, strieborného aj bronzového hokeja, brankár Jano Lašák, a legenda slovenského basketbalu Rado Jančík. Ich družstvá budú tvoriť tiež ďalší športovci. A tá ich rivalita a športová duša, nechuť prehrávať a boj zubami-nechtami do posledného momentu tomu dáva takú šťavu, že ak by v relácii účinkovali akékoľvek iné celebrity, nikdy by to také nebolo. Je to veľmi zábavné, svieže a som presvedčený, že relácia uspeje.

Budeme sa tešiť na novú reláciu, ďakujeme za vašu dnešnú účasť a veríme, že sa stretneme aj nabudúce.

Ďakujem za pozvanie, rád prídem do týchto končín, medzi dobrých ľudí a do nádhernej prírody.

Foto: Archív EuroPainClinics