Otužovanie pre dobrú imunitu a rovnováhu

V tomto čase sa viac než inokedy zaujímame o všetky dostupné prostriedky, ktorými môžeme čo najlepšie ochrániť svoje zdravie. Každá zmena životného štýlu môže priniesť nášmu organizmu pozitíva – či ide o zaradenie športu a cvičenia, úpravu jedálneho lístka, vitamínové a minerálne výživové doplnky, alebo spánkovú hygienu. Aktuálnym trendom je otužovanie, tradičný spôsob, ako posilniť imunitu. 

Začať s otužovaním je pomerne jednoduché, ako sa však hovorí – všetkého s mierou. Spánok pri otvorenom okne, zníženie teploty v pokoji a sprchovanie studenou vodou patrí k miernejšiemu režimu. S postupným privykaním tela a zvyšovaním jeho odolnosti proti nízkej teplote nasleduje plávanie v studenej vode, praktikovanie športu a turistiky v otvorenom zimnom prostredí a iné, už extrémne aktivity, ako je norenie sa do nádrží s ľadom a podobne. 

S otužovaním môže začať takmer každý, a to už od detského veku. V určitých prípadoch – ide napríklad o ľudí s ochorením srdca, staršie vekové kategórie alebo práve deti – sa odporúča konzultovať zamýšľanú aktivitu s praktickým lekárom.

Aké benefity otužovanie prináša? Ide predovšetkým o preventívnu metódu, je preto ideálna proti nachladeniu, angíne či chrípke a okrem iného aj proti bolesti chrbta. Otužovanie zrýchľuje metabolické procesy, preto môže pomôcť aj ako súčasť redukčnej diéty. Jedným z kľúčových aspektov je intenzívne prekrvenie organizmu, ktoré pôsobí pozitívne na regeneráciu svalstva, kĺbov aj cievneho a lymfatického systému. Ženy iste ocenia aj efekt zmiernenia celulitídy. 

Otužovaniemá tiež nesporný prínos prekvalitu života, pretože zbavuje stresu. Prudké striedanie teploty a chladu vyplavuje endorfíny, alebo inak hormóny šťastia, ktoré navodzujú pocity radosti a spokojnosti, prinášajú uvoľnenie, pocit vyrovnanosti a vyvolávajú vlnu energie. 

Ste pripravení začať aj vy?


Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!

Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.

Bezplatná E-konzultácia