MUDr. Róbert Rapčan pre Lidové noviny o metóde Wima Hofa

1271 | 3 min

Popularita otužovania v posledných rokoch rezonuje s menom „ľadového muža“ Wima Hofa, ktorý svetu predstavil svoju metódu založenú na vystavení tela extrémnemu chladu v kombinácii s dychovým cvičením. Hofovou metódou sa zaoberal český magazín Lidových novín, ktorému svoj pohľad odborníka na túto tému poskytol MUDr. Róbert Rapčan.

Členovia EPC Pro Health Team na výšľapu po slovensko-poľskej hranici

V mediálnom meradle je Holanďan Wim Hof preslávený najmä svojimi rekordmi v zabehnutí maratónu bosý v snehu či vystavení svojho nahého tela priamemu mrazu na dlhšie než hodinu. Čo je však podstatou jeho konania, ktoré doslova strhlo lavínu nasledovníkov? Jeho metóda sa odráža predovšetkým od mnohých odborných štúdií a desiatky rokov sebapoznávania, z ktorých vznikli základné piliere – prijať a využiť efekt chladu, pochopiť význam správneho dýchania a prijať potenciál samého seba ako zdroj vnútornej sily.

Kombináciou týchto nástrojov je možné dosiahnuť obrovské benefity pre telo v oblastiach, ako je posilnenie imunity, energetická rovnováha, eliminácia stresu a celkové zlepšenie kvality života. Cieľom je získanie odolnosti tela, ktorá môže človeku pomôcť v akýchkoľvek situáciách, či už fyzicky, alebo psychicky náročných, a to vrátane prevencie ochorenia alebo vzniku bolesti.

Posúvanie vlastných limitov v chladnej vode

K vyznávačom Hofovej metódy patrí aj MUDr. Róbert Rapčan, PhD., MBA, FIPP, medicínsky riaditeľ EuroPainClinics a popredný medzinárodný špecialista na miniinvazívne a perkutánne endoskopické intervenčné techniky pri liečbe bolesti. MUDr. Rapčan sa zaoberá pravidelným aktívnym praktikovaním metódy a tému vplyvu chladu na expozíciu ľudského organizmu aplikuje do svojich odborných prednášok a osobne ako aj v súčinnosti v súčinnosti so združením EPC Pro Health Team usporadúva praktické kempy a workshopy. 

O klinických benefitoch metódy Wima Hofa hovorí MUDr. Rapčan z hľadiska lekára-špecialistu v rozsiahlom článku pre magazín Pátek českých Lidových novín, ktorý si môžete prečítať nižšie. 

Pozrieť si odporúčame aj video o praktickom workshope Hofovy metódy z prednášky MUDr. Rapčana pri príležitosti lekárskeho sympózia Dialógy o bolesti. 

Zdroj: Lidové noviny, „Revoluce mrazem“, příloha Pátek, 11. 12. 2020, č. 50, s 21-24