Kryoablácia – liečba bolesti využitím účinkov chladu

4259 | 4 min

Novinkou portfólia výkonov pracovísk EuroPainClinics je miniinvazívny výkon kryoablácie. Jedná sa o terapeutickú metódu, pri ktorej sú pôsobením nízke teploty dočasne prerušené zmyslové funkcie v určitých štruktúrach periférneho nervového systému. Najčastejšie sa používa pri liečbe bolesti dolnej časti chrbta (medzistavcové alebo fazetové kĺby, SI kĺb), ale aj pri ďalších indikáciách. Po regenerácii nervu je plné obnovenie nervových funkcií často bez existencie pôvodných bolestivých syndrómov. Výkon navyše možno opakovať.

Efekt chladu na bolesť poznal človek už oddávna. Prvé písomné záznamy o používaní ľadu a snehu proti bolesti nám zanechal Hippokrates. Nízke teploty využívali na tlmenie rôznych bolestí už Egypťania v staroveku, slávny lekár Avicenna dokonca využíval nízke teploty v predoperačnej a pooperačnej liečbe bolesti. Za napoleonských vojen vypozorovali chirurgovia, že napoly zmrznutí vojaci znášali bez väčších problémov amputácie končatín, a to prakticky bez anestézie. Využitie tzv. kryoanalgézie postupom času naberalo na kvalite a vznikali sofistikované formy zmrazovania tkanív s cieľom ovplyvniť bolesti. Dnešné prístroje umožňujú kontrolované zmrazenie nervových štruktúr s dlhodobým efektom, ale zároveň aj s kompletnou regeneráciou nervov v určitých časových intervaloch.

Ako kryoablácia funguje

Miniinvazívny výkon kryoablácie je špecializovaná technika, ktorá poskytuje pacientom dlhotrvajúci efekt úľavy od bolesti tak, že aplikáciou nízkej teploty ovplyvňuje dráhy bolesti na úrovni senzorických (zmyslových) nervov. Mechanizmus účinku je v princípe veľmi podobný účinku lokálnych anestetík, ale efekt je oveľa dlhší. Deje sa tak z dôvodu jednak ovplyvnenia vodivosti nervových vlákien, a jednak porušením drobných ciev, ktoré vyživujú nervové tkanivo. Zjednodušene sa dá povedať, že proces zmrazenia zmení štruktúru povrchových častí nervového vlákna, ale bez výrazného zásahu do vnútornej tkanivovej štruktúry nervu. Znamená to, že porušenie vonkajšej nervovej štruktúry nepoškodzuje vnútorné nervové vlákna a bunky, ktoré si zachovávajú schopnosť regenerácie, a to v časovom období približne 6 mesiacov od vykonania výkonu kryoablácie. Po regenerácii je možné, že dôjde k obnoveniu senzorickej funkcie nervu bez prítomnosti pôvodnej bolesti. Ak dôjde k návratu bolesti, výkon je možné opakovať.

Kedy je výkon vhodný?

Výkon je vhodný pre pacientov najmä při těchto indikáciách:
bolesť tváre a hlavy,
• bolesť chrbta pri tzv. fazetovom syndróme (bolesť dolnej časti chrbta, keď zdrojom, bolesti sú fazetové alebo medzistavcové kĺby) a poškodenie SI (sakroiliakálneho) kĺbu,
• bolesť veľkých kĺbov, kde nie je indikovaná operácia,
• periférna neuralgia
,
• vybrané typy panvovej bolesti a.i.

Kryoablácia sa vykonáva ambulantne pod kontrolou RTG alebo USG, v lokálnej anestézii a v dĺžke trvania do 30 minút. Výhodou výkonu je jeho vysoká účinnosti pri úľave od bolesti. Nevzniká riziko sekundárnej bolesti, poškodenia ciev či tvorby jazvového tkaniva. Výkon je vhodný aj pre pacientov s voperovanými stimulátormi.

Zaujala Vás možnosť liečby? Informujte sa bližšie u Vášho špecialisty na miniinvazívnu a endoskopickú liečbu alebo využite online bezplatnú službu E-konzultácia!

Máte záujem o pravidelný prehl’ad novinek z EuroPainClinics? Prihláste sa k odberu nášho Newslettera tu!