Výkon epiduroskopie sa najčastejšie robí u pacientov s pretrvávajúcou či novovzniknutou bolesťou chrbta po operáciách chrbtice v dôsledku zlyhania chirurgického zákroku na chrbtici, tzv. failed back surgery syndrom (FBSS syndróm).Zdrojom bolesti chrbta môže byť epidurálna fibróza (zmnoženie väziva) v miechovom kanáli, ktorá dráždi miechový koreň alebo spôsobuje zúženie epidurálneho priestoru. Štatisticky sa prejavuje až u tretiny pacientov po operáciách. Bolesť sa prejavuje najčastejšie v oblasti dolnej časti bedrovej chrbtice, v dolných končatinách, prípadne na oboch miestach súčasne, pričom miesto a spôsob šírenia bolesti je v závislosti od miesta postihnutia v chrbtici veľmi variabilný. Zo snímok počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie nie je možné celkom jednoznačne prítomnosť fibrózy určiť.
Chrbticový kanál sa skladá z pevného kosteného obalu, ktorý tvoria stavce. Medzi väzivovým obalom a obalmi miechy sa nachádza epidurálny priestor. Pod miechovými obalmi je bariéra tvorená mozgovomiechovou tekutinou, ktorá obaľuje a chráni miechu. Patologické fibrózne tkanivo sa vytvára v epidurálnom priestore, najčastejšie v prednej časti chrbticového kanála. V lokálnej anestézii a pod kontrolou röntgenu sa prirodzeným anatomickým otvorom v krížovej kosti (hiatus sacralis) zavádza špeciálna ihla. Cez ihlu sa potom zavedie veľmi tenký endoskop, ktorý je napojený na kameru, a laserové vlákno. Pod neustálou vizuálnou kontrolou je následne fibrózne tkanivo odstraňované laserom alebo tepelnou rádiofrekvenciou. Pre precízne zobrazenie je miechový kanál preplachovaný fyziologickým roztokom.
Epiduroskopia je veľmi komplexný výkon, ktorý podáva významnú diagnostickú informáciu o miechovom kanáli. Dôkladné zobrazenie epidurálneho priestoru kamerou umožňuje ľahko a presne odhaliť postihnuté nervové korene, identifikovať zápaly, zrasty či iné abnormality. Vďaka priamej vizualizácii je tak zároveň možné ihneď terapeuticky riešiť iné patologické procesy v miechovom kanáli.
Epiduroskopia ako miniinvazívny výkon prináša, v porovnaní s konvenčnou chirurgiou, podľa ISMISS1 pacientovi veľa výhod, najmä nižšie riziko poškodenia nervov, menšiu tvorbu epidurálnej fibrózy, nižší výskyt infekcií, menší chirurgický rez a chirurgickú traumu. Výhodou je v neposlednom rade aj rýchlejšia rekonvalescencia a rýchlejší návrat do aktívneho života. Výkon sa robí v režime jednodennej chirurgie, t. j. pacient sa po zákroku a odporúčanom čase odpočinku navracia v ten istý deň do svojho domova. Dĺžka zákroku sa pohybuje od 20 do 60 minút, pričom pacient je v priebehu zákroku pri vedomí, v lokálnej či ľahkej anestézii.
Animačné video o priebehu epiduroskopie si pozrite na našom Youtuba kanálu tu!
1ISMISS (International Society for Minimal Intervention in Spinal Surgery – Medzinárodná spoločnosť pre miniinvazívnu chirurgiu chrbtice, podľa príručky „Guidelines for Endoscopic Spinal Surgery‟ schválenej výborom ISMISS 28. 1. 2010, www.ismiss.com
Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!
Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.