Ste po operácii alebo aj niekoľkých operáciách chrbtice a bolesť chrbta u vás napriek tomu stále pretrváva? Riešenie môže poskytnúť unikátny miniinvazívny výkon, ktorý s pomocou špeciálnej endoskopickej kamery presne odhalí zdroj bolesti a následne umožní šetrnú a rýchlu liečbu. Zoznámte sa s metódou epiduroskopie!Syndróm zlyhania operácie chrbtaBolesť chrbta po operácii, často aj po opakovaných operáciách môže vzniknúť v dôsledku tzv. syndrómu zlyhania operačnej liečby chrbtice, označovanom odborneako FBSS (failed back surgery syndrome). Čo sa pod týmto pojmom skrýva? Ide o klasickú operáciu chrbtice, ktorá bola vykonaná technicky aj anatomicky správne, napriek tomu však bolesť stále pretrváva, alebodokonca vzniká nová. Štatisticky sa vyskytuje až u tretiny pacientov po operácii, niektoré zdroje uvádzajú až 40 %. „Epiduroskopia je overená metóda pri liečbe chronickej koreňovej alebo radikulárnej bolesti chrbta s typickým vyžarovaním do dolnej končatiny. Výhodou pre pacienta je jej dvojitý efekt – diagnostický a prakticky ihneď liečebný. Výkon sa vykonáva najmä u pacientov, ktorým konzervatívna terapia ako napr. rehabilitácie, fyzioterapia či farmakoterapia neprináša úľavu, aleboužbolesť nechcú ďalej znášať“, vysvetľuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedúci lekár Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta v Prahe. Pôvodca bolesti: epidurálna fibrózaNajčastejšou príčinou bolesti je epidurálna fibróza alebo väzivové tkanivo v epidurálnom priestore. Po operácii chrbta právev spojitosti s FBSS môže dôjsťk zmnoženiu tohto väziva, ktoré nadobúda rôzne podoby – od súvislých sietí či plátov až po hutnú masu zaplňujúcu epidurálny priestor. Pri výkone epiduroskopie je možné vďaka zavedeniu špeciálneho endoskopu celý priestor vizualizovať, prítomnosť a závažnosť fibrózy odhaliť a následnei hneď terapeuticky ošetriť. Cieľom liečby je mechanické odstránenie fibrózy (tzv. mechanická adheziolýza) a ošetrenie ďalších patologických procesov, ktoré môžu dráždením alebo útlakom miechových koreňov spôsobovať bolesť, ktorá je prejavom tzv. koreňového (radikulárneho) syndrómu.
Spoľahlivá a presná diagnostikaPrítomnosť epidurálnej fibrózy sa zisťuje obvykle pomocou magnetickej rezonancie (MRI) alebo počítačovej tomografie (CT). Účinnosť epiduroskopie ako diagnostickej metódy potvrdzuje odborná štúdia holandských lekárov Dr. Bosschera a Dr. Heavnera z roku 2010, ktorá porovnáva schopnosť odhalenia fibrózy magnetickou rezonanciou a epiduroskopiou. Epiduroskopia preukazuje jednoznačne vyššiu efektivitu, a to až u 90 % pacientov s FBSS oproti 16 % pacientov pri magnetickej rezonancii.
Ako sa epiduroskopia vykonáva?Do chrbticového kanálu sacezprirodzený otvor v kosti krížovej, tzv. hiatus sacralis, zavádza špeciálna ihla, cez ktorú sa následne zavedie tenká, asi milimetrová endoskopická kamera (epiduroskop), laserové vlákno a ďalšie nástroje na preplachovanie fyziologickým roztokom a na podanie liečiva. Pacient leží pri zákroku na bruchu a je v ľahkej anestézii. Výkon prebieha pod neustálou presnou a bezpečnou kontrolou röntgenu s C-ramenom. Laserom sa šetrne vykonáva tzv. mechanická adheziolýza, t. j. odstránenie fibrózneho tkaniva. Pokiaľ je epidurálny priestor zúžený, na sprehľadnenie a rozšírenie priestoru sa zavádza balónikový katéter. Čas zákroku sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 60 minút.
Vedecky overené metódy a ich výhodyVýkon epiduroskopie sa radí do kategórie miniinvazívnych endoskopických výkonov, ktoré vychádzajú z poznatkov medicíny založených na dôkazoch (EBM, evidence-based medicine) a odporúčaniach medzinárodných organizácií SIS (Spine Intervention Society) a WIP (World Institut of Pain). V tomto kontexte sa zastáva odborný postoj, že nie pre každého pacienta je tento typ liečby vhodný, nie každý pacient bude pociťovať rovnakú úľavu od bolesti a nie u každého pacienta znamená miniinvazívny výkon lepší prístup. Oproti konvenčnej liečbe prinášajú miniinvazívne a endoskopické výkony podľa ISMISS (International Society for Minimal Intervention in Spinal Surgery) pacientovi množstvo klinických benefitov: nižšie riziko poškodenia nervov, menšia tvorba epidurálnej fibrózy, menší výskyt infekcií, menší chirurgický rez a chirurgická trauma až po rýchlejšiu rekonvalescenciu a návrat do zamestnania.
Klinická štúdia EuroPainClinics Study II o epiduroskopiiPrínosy liečby epiduroskopiou sú predmetom jednej z klinických štúdií, ktoré prebiehajú v rámci vedeckého výskumu na pracoviskách EuroPainClinics. Štúdia prebieha v dvoch skupinách pacientov a porovnáva účinnosťmetódy pri vykonaní mechanickej adheziolýzy a mechanickej adheziolýzy navyše s podaním liečiva a hodnotí dva dôležité parametre: intenzitu bolesti na tzv. vizuálnej analógovej škále bolesti (VAS) a ďalej obmedzenie denných činností podľa indexu Oswestry Disability Index (ODI). Výsledky ročného výskumu, ktoré preukázali významné zníženie intenzity bolesti u sledovaných skupín pacientov po 6 mesiacoch od liečby a významné zníženie v skupine pacientov, ktorí podstúpili výkon epiduroskopie metódou mechanickej adheziolýzy s aplikáciou liečiva po 12 mesiacoch sledovania od výkonu, boli zverejnené v tohtoročnom marcovom vydaní prestížneho vedeckého časopisu Pain Medicine (Oxford Academic Journal).
Máte záujem o vstupné vyšetrenie na našich pracoviskách? Využite pohodlný systém online E-konzultácie!
Bolesť chrbta zasahuje do všetkých stránok života - s návštevou odborníka je preto dobré neváhať! Ak je príčina bolesti dostatočne skoro a správne diagnostikovaná, včasné zahájenie liečby znamená jednoznačne efektívnejšie a trvalejšie výsledok. Umožňuje rýchlejšie zotavenie pri prvých vážnejších prejavoch a môže viesť k oddialeniu prípadného návratu ťažkostí v neskoršom období. Odošlite vyplnený formulár online E-konzultácie a my Vás budeme v čo najkratšom čase telefonicky kontaktovať späť.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.