Rozhovor: „Dôvera v ošetrujúceho lekára je to, čo vám môže najviac pomôcť“

2318 | 5 min

MUDr. Dáša Kmecová, PhD., je sama lekárkou, špecialistkou na ochorenia cievneho systému. Keď nepracuje, rada sa bicykluje, chodí po horách, lyžuje a venuje sa záhrade. Nedávno bola v situácii, keď ani prácu, ani koníčky nemohla vykonávať plnohodnotne alebo vôbec. O svoju osobnú skúsenosť s liečbou v EuroPainClinics sa rozhodla podeliť v našom rozhovore.

Aké problémy s chrbticou musí mať lekár ako vy, aby sa rozhodol venovať svojim problémom inú pozornosť, ako len vziať si bežne dostupné analgetiká?

Povolanie lekára by som prirovnala k akejkoľvek inej službe ľuďom. Ja som trochu ako barman, ktorý denne obslúži desiatky hostí, vypočuje ich problémy a namieša koktaily podľa ich želaní. Aj barman, aj ja stojíme, vstávame, chodíme, otáčame sa. Keď vyzeráte pred pacientom, že ste viac chorý ako on, nie je to dobré. Môj problém s chrbticou bol pre mňa „už naozaj veľký“ a obmedzujúci v práci aj v koníčkoch. Dlhodobo som si nevedela predstaviť takto – teda dennodenne na pomerne silných liekoch a napriek domu s fyzickými obmedzeniami – fungovať. 

Dostali ste sa to situácie, že bolesti vás obmedzovali v práci aj v bežnom živote. Ako si lekár vyberá lekára, na ktorého sa chce obrátiť so svojím problémom?

Lekári sú často špecifickí tým, že k inému lekárovi ich len tak ľahko nedostanete. Čo je trochu aj môj prípad. Ja som v práci podala – „po nadopovaní sa liekmi“ – adekvátny plný výkon (pacient teda moje osobné zdravotné problémy vôbec nespozoroval). Mojimi zdravotnými ťažkosťami trpela dominantne viac moja rodina, keď som nebola schopná pre bolesti v končatine zvládnuť bežné domáce práce a štandardnú starostlivosť o mojich najbližších. Ako lekár angiológ som si vedela porovnať efekt miniinvazívnej endoskopickej liečby s klasickou chirurgickou liečbou. Takže som len aplikovala moderný prístup v liečbe cievnych problémov na moju chrbticu a „navrhla som si“ riešenie endoskopickou technikou.

Vybrali ste si intervenčného algeziológa. Prečo nie neurológa alebo neurochirurga?

Možnosti tzv. „konzervatívnej liečby neurológom“ boli vyčerpané a bez efektu. Platila som si aj osobného fyzioterapeuta, ktorý mi ani pri tej najlepšej snahe nedokázal pomôcť. Intervenčná miniinvazívna liečba je v modernej invazívnej liečbe cievnych problémov absolútnou prioritou, a preto moja logika vo vyhľadávaní odborníka smerovala k miniinvazívnym špecialistom na ochorenia chrbtice. Tí už na Slovensku, chvalabohu, nejaký ten rok veľmi dobre fungujú, takže vôbec nebolo ťažké sa na nich obrátiť.

Aký je váš dnešný pocit z vašej liečby a z celkového prístupu k vám ako k pacientke?

Ja si osobne myslím, že dôvera v ošetrujúceho lekára je to, čo vám môže najviac pomôcť. Pri osobnom stretnutí s doktorom Rapčanom a jeho tímom som tento pocit dôvery mala od prvej sekundy stretnutia. Profesionálne mi vysvetlili môj zdravotný problém a navrhli možnosti riešenia v jednotlivých krokoch. Vysvetlili mi aj potenciálne riziká a upozornili ma na riziko prehnaných očakávaní. Bez veľkých okolkov mi tiež vysvetlili, že operačný zákrok je len jedna časť z celej liečebnej skladačky. Aby som si chrbticu udržala dlhodobo v čo najlepšom stave, budem musieť po operácii zaradiť do svojho životného štýlu určité špecifické cvičenia. Tie však nezaberú viac ako 15 až 30 minút môjho času denne. Celé to malo pre mňa veľkú logiku. Úprimne musím povedať, že som si o EuroPainClinics veľa prečítala pred prvou návštevou u nich a referencie som dostala aj od kolegov, ktorí už u nich boli. Vedela som, že, bez preháňania, lekári v EuroPainClinics patria medzi celosvetovú špičku v danej oblasti a používajú najmodernejšie metódy liečby. Prístup k pacientovi je na vysokej odbornej a ľudskej úrovni. Čo je najdôležitejšie, po absolvovaní operačného výkonu v tejto klinike som absolútne v poriadku, nemám žiadne bolesti a venujem sa svojej rodine a svojim koníčkom tak ako predtým. Celému tímu tejto kliniky patrí moje hlboké poďakovanie. 

Ďakujem za rozhovor a prajeme Vám pevné zdravie a veľa osobných aj pracovných úspechov.