Bolesť chrbta sa nevyhýba žiadnej profesijnej skupine. Ako je to u vás?

1543 | 6 min

EuroPainClinics

Nech už je vaše zamestnanie akékoľvek, je vaším hlavným príjmom na zaplatenie účtov, alebo vďaka nemu si plníte svoje sny, hrá v živote veľkú rolu. Áno, kým ho môžete aktívne vykonávať. Čo však na vaše povolanie hovorí váš chrbát? Aké riziká spojené s bolesťou chrbta v sebe skrýva vaša profesia? Aká sú riešenia vzniknutej bolesti? 

Chrbtica je pri výkone akejkoľvek profesie vždy určitým spôsobom zaťažovaná, nezáleží na tom, či ide o fyzickú prácu, alebo tú „od stola“. „S bolesťou chrbta sa stretne prakticky každý človek – štatisticky sa počas života prejaví až u 80 % dospelej populácie. Každá bolesť má svoju príčinu. Akútna bolesť v podobe napr. úsadu, lumbaga, ľudovo „húsera“, je možné zvládnuť za niekoľko dní,“ komentuje MUDr. Tirpák, FIPP, vedúci lekár Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta v Prahe. „Pokiaľ však ide o bolesť chronickú, ktorá trvá dlhšie než 3 mesiace, bolesť v dôsledku degeneratívneho ochorenia chrbtice, úrazu, po operácii chrbta alebo práve v súvislosti s povolaním, je to jasný signál pre vyhľadanie špecialistu.“ 

Manuálna a fyzická práca – pekár, cukrár, stolár, šička, robotníci, skladníci, baníci a pod.
Ľudia pracujúci manuálne často väčšinou opakujú rovnaké pohyby dlhší čas, čo spôsobuje únavu a ochabnutosť svalov a vyvoláva bolesť chrbta a celého pohybového aparátu. „Poruchy súvisiace s opakovaným vykonávaním rovnakého úkonu sa nazývajú poruchy pohybových stereotypov. Môžu sa prejaviť u kohokoľvek, kto sa zaoberá rutinnou činnosťou, manuálne pracujúci ľudia sú však primárne ohrozenou skupinou. Pokiaľ nemôžete svoje pracovné miesto aspoň na chvíľu opustiť, dajte pozor, aby ste prinajmenšom každých 20 – 30 minút zmenili svoju pozíciu. Vyrovnajte chrbát, pretiahnite šiju za pomoci úklonov hlavy, krúživými pohybmi uvoľnite ramená a vyklepte predlaktie,“ radí MUDr. Tirpák, FIPP, „Veľmi účinným riešením môže byť špeciálne funkčné stabilizačné cvičenie. Na našom pracovisku poskytujeme napríklad špeciálnu diagnostiku a liečbu porúch pohybových stereotypov ako súčasť liečebného plánu. Pacient od nás získa komplexnú analýzu svojho pohybového postihnutia vrátane špeciálneho cvičebného plánu pre autoterapiu,“ dodáva.

Práca v službách – kozmetička, kaderník, masér či automechanik, zdravotnícke profesie, učitelia a pod.

Zubní lekári, rovnako ako kozmetičky, maséri alebo automechanici, robia úkony, ktoré ich držia dlho v jednej pozícii, navyše často s ohnutým krkom, rotáciou trupu a vyklenutím chrbta. Tieto pohyby spôsobujú, že je chrbtica často v nepríjemnej pozícii a je jednostranne preťažovaná, čo môže, bohužiaľ, spôsobiť jednostrannú deformáciu medzistavcovej platničky, jej vysunutie a možné tlačenie na nervový koreň a vznik tzv. koreňového syndrómu.

Sedavé zamestnanie – manažér/ka, úradníčka, práca za priehradkou banky, pošty, IT pracovníci a pod.

I keď títo ľudia netrávia hodiny v práci zdvíhaním a prenášaním ťažkých predmetov, aj ich pracovná náplň je pre ich chrbticu porovnateľne náročná a prispieva veľmi často k bolesti dolnej časti chrbta a vzniku koreňového syndrómu. A to najmä preto, že sedenie patrí medzi polohy, ktoré platničky najviac zaťažujú. Hlavným dôvodom je fakt, že len veľmi málo z nás dokáže pri sedení pri stole udržať správnu polohu, čo vedie k oslabeniu chrbtového svalstva. Robte si preto počas práce aspoň krátke prestávky, ideálne obohatené o krátku prechádzku po kancelárii aleboo ľahké cviky na uvoľnenie chrbtových svalov. Vyskúšať môžete napríklad prepnutie rúk nahor a krúženie trupom.

Vodiči taxi, autobusu, električky, kamiónu a pod.

Vodičov z povolania považujú špecialisti na pohybové ústrojenstvo a chrbticu za vôbec jednu z najrizikovejších profesií pre chrbát a krk. A to nehovoríme len o vodičoch kamiónovej dopravy, ale aj o tých bežných. Kým zošliapnete plyn, mali by ste tak svojmu chrbtu a krku prispôsobiť pracovné prostredie. Sedadlo nastavte do uhla 100°, aby ste zabránili kĺzaniu a usaďte sadostatočne blízko k volantu, aby sa vaše lakte, rovnako ako kolená, ľahko ohýbali.

Povolanie: Mamička na materskej dovolenke

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, mamička s dieťaťom, nákupmi, autosedačkou či kočíkom za celý deň nadvíha možno viac než profesionálny športovec. Najviac preťažovanou časťou chrbtice u mamičiek sú krčné a bedrové stavce, pričom bedrová časť chrbtice je zaťažená už počas tehotenstva, keď dochádza k hyperlordóze, alebo nadmernému prehnutiu chrbtice,“ vysvetľuje MUDr. Tirpák, FIPP. Na úľavu od bolesti bedier a krížov začnite pracovať na posilnení brušných svalov a za pomoci vhodných uvoľňovacích cvikov naťahujte stuhnuté a skrátené svaly chrbta.“

„Celý rad pracovných profesií patrí medzi povolania vyžadujúce vašu 100 % prítomnosť. Nemôžete ich vykonávať na diaľku, rovnako ako vás len tak hocikto nezastúpi. Unikátne miniinvazívne a endoskopické výkony, ktoré poskytujú pracoviská EuroPainClinics ako jediné svojho typu v Českej a Slovenskej republike, sú účinným a veľmi šetrným riešením ťažkostí,ktoré v prípade koreňového syndrómu môžu cielene vyriešiť dlhodobú bolesť chrbta. Zákroky sa robia ambulantne a bez nutnosti hospitalizácie. Ich nespornou výhodou je rýchlejšia rekonvalescencia, a tým tiež skorší návrat do aktívneho života a do zamestnania,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.