IronMan Zurich 2019: Mentálne aj fyzické zrkadlo vlastných schopností

1457 | 3 min

Ironman je jeden z najnáročnejších triatlonových pretekov a titulom „Železný muž“ sa môže pýšiť každý, kto zvládne absolvovať tri športové disciplíny za striktne daných podmienok a v presne stanovenom časovom limite. MUDr. Róbert Rapčan a Ing. Ján Varhol, ktorí sú v extrémnom pretekaní po niekoľko rokov matadormi, si tento titul vydobyli 21. júla vo švajčiarskom Zürichu.

IronMan alebo dlhý triatlon je závod v troch disciplínách: 3,8 km plávanie, 180 km cyklistika a 42 km maratónsky beh. Elitní pretekári ho zvládajú v časoch pod 8 hodín; maximálny limit celého závodu je 16 hodín. Pokiaľ nie je pretekár zaradený v elitnej kategórii, dôležité je zvládnuť celý závod a neprekročiť časový limit. Jeho prekročenie totiž znamená diskvalifikáciu.

Bardejovskí rodáci a členovia EPC Pro Health Team Ing. Ján Varhol a MUDr. Róbert Rapčan majú za sebou v tomto roku už niekoľko vytrvalostných výziev. V rámci celoročného závodu „Švédska klasika“ absolvovali vo februári úspešne tzv. Vasův beh (90 km na bežkách), v júni Väternrundan (300 km cyklistika) a začiatkom júla Vansbrosimningen (3 km plávania v dvoch riekach).

V daždivom švajčiarskom ráne, 21. júla vstali naši športovci presne o siedmej hodine na štarte pretekov IronMan Zurich. Prvú disciplínu, plávanie s dĺžkou 3,8 km v Zürišskom jazere zvládli cez silnú búrku počas plaveckej časti bez problémov. Cyklistická časť bola netradične kopcovitá, ale dva 90 km okruhy, tentoraz už v páliacom slnku, zavŕšili opäť bez zaváhania. Po zosadnutí z bicykla ich čakalo ešte 42 km bežeckého maratónu, kde ich súperom bolo aj naďalej stále intenzívne spaľujúce slnko.

Obaja športovci svojimi skvelými výsledkami preukázali jednoznačne dostatočnú dávku mentálnej a fyzickej odolnosti a preteky úspešne ukončili v časovom limite! Napriek únave z celodennej námahy zhodnotili preteky ako nádherný zážitok, ale aj absolútne mentálne a fyzické zrkadlo vlastných schopností.

Obrovské vďaka patrí podpornému tímu v zložení Matej Prokopovič, Peter Varchola, Simona Rapčanová, Sonja Rapčanová a Janette Rapčanová, bez ktorých podpory a pomoci by sa športovci neobišli. Veľké poďakovanie patrí aj Leošovi Roušavému za trénerské vedenie, Pavlovi Sloukovi za cenné bežecké rady, Peťovi Beňovi za bezchybnú prípravu bicyklov a Jankovi Stankovičovi, Vladovi Droblienkovi a Janke Ganzarčíkovej za trpezlivosť a rady pri nespočetných spoločných plaveckých tréningoch.

Palec hore a veľká gratulácia!