Pohybové a režimové opatrenia po endoskopickom zákroku pre úspešnú rekonvalescenciu

2109 | 3 min

EuroPainClinics

Miniinvazívne a endoskopické výkony na chrbtici prinášajú pacientovi oproti klasickej otvorenej operácii rad klinických výhod. Ich prednosťou je aj to, že sú vykonávané bez nutnosti hospitalizácie. Po výkone, ktorý v závislosti od typu trvá v čase od 30 do 90 minút, pacient oddychuje po dobu určenú lekárom (cca 2 hodiny) na lôžku, a potom sa môže (v sprievode) vrátiť domov. Pre nasledujúce rekonvalescenčné obdobie pacient dostane podrobné odporúčania pohybových a režimových opatrení, ktorými je potrebné sa riadiť pre úspešné a rýchle zotavenie.

Pacientov najčastejšie zaujíma, za ako dlho sa môžu po zákroku vrátiť k bežným aktivitám a do zamestnania. Tu je dôležité mať na mysli, že doba zotavenia je u každého individuálna, a záleží na rade okolností, celkovom zdravotnom stave a telesnej a psychickej kondícii.

Proces hojenia mäkkých tkanív trvá 2 až 6 týždňov. Najmä v prvých dvoch týždňoch po zákroku je potrebné obmedziť záťaž bedrovej chrbtice na minimum a odpočívať, a to v pozícii na chrbte, boku alebo bruchu. Postupné zaťažovanie chrbtice zahŕňajúce pohybové aktivity, dobu a spôsob chôdze, sedenie, správny spôsob vstávanie z lôžka, jazdu v aute, cvičenie a fyzioterapiu, sa v priebehu šiestich týždňov od zákroku riadi podľa odporúčaného plánu.


Aktívny pohyb v podobe série odporúčaných cvikov od štvrtého týždňa po zákroku pozitívne prispieva k správnemu fungovaniu kostrovej a svalovej sústavy. V tejto dobe je možné sa vrátiť k obľúbeným, avšak nenáročným rekreačným športom, prospešný je napr. populárny nordic walking. Športovú záťaž je možné zvyšovať zhruba od tretieho mesiaca po zákroku; o type, spôsobe a dobe športovania je nutné vždy pohovoriť si s lekárom. Niektoré športy sú mimoriadne rizikové (fitness, veslovanie, aerobik, bojové športy, kontaktné športy či snowboard a.i.) a hrozí poškodenie chrbtice.

 


Pri návrate do zamestnania, ak má pacient sedavé zamestnanie, je potrebné mať na pamäti, že práve táto poloha najviac zaťažuje platničky. Nutné je preto pravidelne striedanie polôh a dbať na správne držanie tela, resp. vzpriamený trup. Dôležité je ergonomické prispôsobenie pracovného miesta vrátane stoličky, stolu aj klávesnice počítača pre minimálne zaťaženie chrbtice a celkové pohodlie človeka. Pri sedení je užitočné využívať bedrový valček pre podporu chrbtice.

Pacienti Kliniky miniinvazívnej a endoskopickej liečby chrbta sú po dobu rekonvalescencie pravidelne sledovaní. K dispozícii je tiež „hotlinka“, kam sa s akýmkoľvek dotazom po endoskopickom výkone môžu obrátiť na špecializovanú sestru.