Každá časť chrbtice je ohrozená zranením či degeneračnými procesmi, ktoré môžu viesť k bolestiam. Rovnako tak aj po operácii môže existovať riziko, že sa nepodarí problém vyriešiť, prípadne môže dôjsť k ďalším zmenám či ochoreniam, ktoré spôsobujú bolesti.

Jednou z príčin bolesti je tzv. syndróm zlyhania operačnej liečby (FBSS – failed back surgery syndrom). Ide o situáciu, kedy operácia chrbtice bola technicky a anatomicky vykonaná správne, napriek tomu sa bolesť chrbta u pacienta nezmenila, zhoršila sa, alebo sa objavila nová. Štatisticky sa prejavuje až u tretiny operovaných pacientov.

Príčiny a prejavy – FBSS syndróm

FBSS je jednou z častých príčin tzv. koreňového syndrómu, ktorý môže byť zdrojom bolesti bedrovej chrbtice. Koreňový syndróm vzniká v dôsledku útlaku, dráždenia alebo poškodenia nervového koreňa. 

Zdroje bolesti môžu byť rôzne, pričom častou príčinou je epidurálna fibróza, teda nadbytok či zmnoženie väzivového tkaniva v chrbticovom priestore, ktorá spôsobuje jeho zúženie alebo dráždi či utláča nervový koreň.

Vedeli ste, že…

Pacient často nie je na syndróm FBSS diagnostikovaný – nevie, prečo ho chrbát bolí a vyhľadáva čoraz viac spôsobov, ako si od bolesti uľaviť, najčastejšie zvýšeným množstvom tíšiacich liekov, rehabilitáciou, cvičením.

Aké príznaky sú pre syndróm FBSS typické?

 • Ostrá alebo bodavá koreňová (radikulárna) bolesť bedrovej chrbtice
 • Kŕče v chrbte
 • Bolesť vyžarujúca do jednej alebo oboch končatín
 • Bolesť nad alebo pod operovanou oblasťou
 • Variabilná bolesť v závislosti od miesta postihnutia v chrbtici
 • Zníženie rozsahu pohybu a mobility
 • Chronická (dlhodobá) bolesť trvajúca šesť a viac mesiacov

Čo je zdrojom bolesti?

Zdrojom bolesti môže byť tzv. epidurálna fibróza alebo zmnožené väzivové tkanivo, ktoré sa po chirurgickom zásahu vytvorilo v epidurálnom priestore. Jedná sa o patologické tkanivo, ktoré má podobu plátov a vlákien. Tie podľa stupňa závažnosti vytvára súvislú „sieť“ a postupne sa mení až v hutnú masu tkaniva vyplňujúcu epidurálny priestor, vznikajú tzv. zrasty (adhézie). Epidurálna fibróza následne dráždi alebo utláča miechový koreň alebo spôsobuje zúženie epidurálneho priestoru.

Aké sú príčiny vzniku FBSS?

 • Spinálna stenóza (zúženie miechového kanála)
 • Utlačenie nervu poškodenou platničkou, recidíva výhrezu
 • Zjazvené tkanivo v mieste chirurgického rezu
 • Nedostatočne odstránená hernia platničky alebo voľne ponechaný jej zvyšok (fragment)
 • Nepresná diagnostika bolesti chrbta pred operáciou
 • Nepresný výber pacienta pre chirurgický zákrok
 • Neadekvátne chirurgické zákroky a pod.

Akú liečbu pri bolesti chrbta v dôsledku syndrómu FBSS poskytujeme?

Pre liečbu bolestí chrbta v dôsledku FBSS vykonávame špičkový endoskopický výkon epiduroskopicky asistovaná adheziolýza v epidurálnom priestore (epiduroskopia) pod kontrolou RTG C-ramena a špeciálne minikamery.

Metóda je efektívnou liečbou u pacientov, ktorým konzervatívna liečba bolesti neprináša výsledky, alebo už nechcú bolesť ďalej znášať.

Cieľom liečby zlyhanej operácie chrbta je redukcia bolesti a zlepšenie kvality života pacienta.

Čítajte viac o liečbe v EuroPainClinics

Intervenčná diagnostika bolesti

Intervenčná diagnostika

Nájdenie hlavného zdroja vašej bolesti chrbta je dôležité pre výber optimálnej metódy na jeho ošetrenie a predpokladom úspešnej liečby.

Celý článok

Intervenčná liečba bolesti

Intervenčná liečba bolesti

Miniinvazívne a endoskopické výkony poskytované na pracoviskách EuroPainClinics pri liečbe bolesti chrbta patria k tým najpokročilejším postupom v rámci odboru intervenčnej liečby bolesti (tzv. intervenčná algeziológia).

Celý článok

Výhody liečby bolesti v EuroPainClinics

Výhody liečby

Zveriť svoju liečbu bolesti chrbta do rúk najlepšieho špecialistu je pre každého pacienta najväčším prianím; rovnako tak je dôležité aj očakávanie čo najefektívnejšieho výsledku liečby. Využite výhody miniinvazívnych a endoskopických výkonov!

Celý článok

Prevencia bolesti chrbta

Prevencia bolesti chrbta

Mať silný a zdravý chrbát je želaním každého, a preto je na mieste myslieť na to, ako preventívne predchádzať rozvoju ochorenia chrbtice. Významnú úlohu zohráva vlastná aktivita pri udržiavaní životného štýlu alebo pri jeho zmene.

Celý článok

Naši
špecialisti

Vaša liečba je v rukách tímu špičkových špecialistov, ktorí disponujú mnohoročnou klinickou praxou, rozsiahlymi zahraničnými skúsenosťami, a ktorí sú ako jediní na Slovensku držiteľmi medzinárodnej lekárskej certifikácie FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) udeľované svetovou organizáciou World Institute of Pain.

Prestížna certifikácia FIPP